ReklamaB1 ŚO The Tire 03.03-31.05 Mirek

nie przegap

Ogumienie

Fachowe porady

7 miesięcy temu  04.10.2021, ~ Rafał Dobrowolski   

Strona 1 z 2

Żywotność opon określana również jako trwałość uzależniona jest od wielu czynników. Dlatego bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, jak długo można użytkować ogumienie. Dowiedz się, jakie są główne czynniki decydujące o trwałości opon.

Opony mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ jako jedyny element wyposażenia samochodu mają kontakt z podłożem. Wobec tego niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiedni stan ogumienia. Trwałość, oznaczająca wydajność przebiegu, zapobieganie pęknięciom, rozdarciom i separacji zależy od warunków użytkowania i czynników środowiskowych.

– Bardzo ważny jest też odpowiedni stan opon – ich zużycie, ewentualne ubytki, wybrzuszenia czy przerwania. Są to główne czynniki wpływające na żywotność ogumienia – wyjaśnia Artur Posłuszny, Deputy General Manager Yokohama CEE.

Przyjmuje się, że opony zachowują właściwości przez pięć lat i przebieg około 50-80 tysięcy kilometrów, jednak należy regularnie kontrolować ich stan.

Wiek opony

Niezwykle trudnym zadaniem jest określenie, jaka jest trwałość ogumienia, gdyż decyduje o tym wiele wypadkowych. Jednym z czynników jest wiek opony, który nie jest regulowany przez polskie prawodawstwo. Przyjmuje się, że opony starsze niż 10 lat od daty produkcji i po 5 latach użytkowania trzeba wymienić, ponieważ mają ograniczoną przyczepność, wydłużoną drogę hamowania i niski komfort jazdy.

– Data produkcji znajduje się na boku opon, przy symbolu DOT (skrót od Department of Transport). Za nim znajdują się informacje odnośnie zakładu i państwa, w którym wyprodukowano ogumienie (dwa znaki), następnie podany jest kod rozmiaru (dwa znaki), dalej wartość opcjonalna i na końcu interesujący nas 4-cyfrowy kod odnośnie daty produkcji. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień roku, a kolejne dwie rok produkcji. Przykładowo 1808 będzie wskazywało, że opona została zrobiona 18. tygodniu 2008 roku. Jeżeli kod ma tylko trzy cyfry, oznacza to, że ogumienie zostało wyprodukowane przed 2000 rokiem – tłumaczy Artur Posłuszny.

Styl jazdy

Żywotność opon jest uzależniona też od stylu jazdy kierowcy. Czynnikami znacznie skracającymi trwałość ogumienia jest chaotyczna jazda polegająca na gwałtownym przyspieszaniu i hamowaniu. Sprzyja temu częste przemieszczanie się po mieście związane z hamowaniem na światłach oraz niedostosowanie sposobu prowadzenia pojazdu do panujących warunków. Krótko mówiąc, im płynniej jeździsz, tym opony wolniej się zużywają. Podobnie jest w przypadku braku zachowania ostrożności. Wpadanie w dziury na drodze, zbyt szybkie pokonywanie progów zwalniających czy zahaczanie bokiem ogumienia o krawężniki prowadzi do poważnych uszkodzeń.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony