ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Prawo

ponad rok temu  26.02.2019, ~ Administrator   Czas czytania 2 minuty

Fot. Rafał Dobrowolski

Strona 1 z 2

Komisja ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego, opowiedziała się za znaczącą reformą standardów bezpieczeństwa pojazdów. Oznacza to obowiązkowe wyposażenie samochodów w wiele elektronicznych systemów bezpieczeństwa.

W 2017 r. na europejskich drogach zginęło ponad 25 000 osób. Rocznie około 135 000 osób zostaje poważnie rannych. Niesie to za sobą nie tylko ogromne cierpienie tysięcy ludzi, ale także ogromne koszty. Nic więc dziwnego, że sprawą zajął się europejski ustawodawca. 21 lutego Komisja IMCO poparła wniosek Komisji Europejskiej w tym zakresie. 

Naszym celem jest bezpieczeństwo użytkowników dróg, zwłaszcza tych niechronionych. Rozporządzenie dotyczy bezpośrednio kwestii życia i śmierci. Skoncentrowaliśmy wszystkie nasze wysiłki na ratowaniu życia i łagodzeniu urazów. Dodatkowe obowiązkowe wyposażenie pojazdów, ciężarówek i autobusów uratuje ludzkie życia. Jestem bardzo dumna z Parlamentu Europejskiego, że pomimo wszystkich różnic, członkowie poparli tę ambitną propozycję - powiedziała Róża Thun, która w IMCO jest posłem sprawozdawcą w tym temacie. 

Zgodnie z oceną skutków tej regulacji, wprowadzenie jako obowiązkowych w każdym pojeździe, skutecznych i jednocześnie niedrogich, środków bezpieczeństwa, które są już dostępne na rynku zwiększy bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i niechronionych uczestników ruchu drogowego takich,  jak rowerzysta lub pieszy, a także przyniesie szereg innych korzyści. Zaproponowane środki bezpieczeństwa będą także stymulować europejskie badania, rozwój i innowacje, przyczyniając się do generowania wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i inwestycji. Zmniejszą także m.in. zatłoczenie dróg i emisji CO2.

Rozwiązania z pojazdów premium w każdym samochodzie

Wygląda na to że wkrótce każdy nowy samochód będzie posiadać systemy znane już z pojazdów z wyższej półki, na przykład: inteligentnego asystenta prędkości, systemy wykrywające zmęczenie i rozproszenie kierowcy, asystenta utrzymywania pasa ruchu, system monitorowania ciśnienia w oponach, zaawansowany układ awaryjnego hamowania, czarną skrzynkę (ang. event data recorder), która pomogłaby odtworzyć okoliczności wypadku. Lista elementów bezpieczeństwa wynika z systematycznych badań nad wypadkami drogowymi.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ lucja 4 ponad rok temu Inne systemy w autach też mogą być niedługo obowiązkowe: https://www.prawo-jazdy-360.pl...
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Patomechanik 3 ponad rok temu Chcą zmniejszać emisję, jednocześnie zwiększają masę samochodu o pierdyliard komputerów, kabli i wyświetlaczy, które „walą po gałach”. Unii już podziękujmy może?
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ wg 2 ponad rok temu To kolejny ukłon w stronę producentów samochodów. No to teraz będzie się miało co psuć. Już widzę kilkuletni samochód, w którym padła ta super elektronika a koszt naprawy przekroczy wartość samochodu. Nie mówić o tym, że już widziałem jak inteligentny system parkowania zaparkował na słupie, bo mu czujnik źle zadziałał.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ jaś 1 ponad rok temu Cudownie. Bez komisji europejskiej i jej dbałości o bezpieczeństwo społeczności, ludzkość już dawno by wyginęła.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony