ReklamaB1 ŚO - automechanika dubai 26.10-16.12 Mirek

Części i regeneracja

Ogumienie

Warto wiedzieć

Wydarzenia rynkowe

16 dni temu  18.11.2021, ~ Rafał Dobrowolski   

Strona 1 z 1

Michelin i Bridgestone przedstawią wspólne stanowisko w sprawie zrównoważonego rozwoju w przemyśle oponiarskim podczas konferencji Smithers Recovered Carbon Black, która odbędzie się 22 listopada. Prezentacja będzie poświęcona zwiększeniu wykorzystania odzyskanej sadzy w oponach oraz korzyściom środowiskowym płynącym z zastosowania tego bardziej zrównoważonego materiału.

Wspólna prezentacja będzie miała miejsce podczas konferencji Smithers Recovered Carbon Black Conference w Amsterdamie już 22 listopada.

Szacuje się, że każdego roku miliard opon na całym świecie osiąga końcowy okres swojej użyteczności. Wiele z wyzwań technicznych związanych z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu i odzysku z opon wycofanych z eksploatacji zostało dobrze opracowanych, ale nadal istnieją inne bariery utrudniające osiągnięcie obiegu materiałów na skalę niezbędną do stworzenia bardziej zrównoważonego ekosystemu mobilności. Obecnie mniej niż 1 proc. sadzy wykorzystywanej na całym świecie w produkcji nowych opon pochodzi z recyklingu zużytych produktów. Wynika to m.in. ze słabej sieci odzysku i ponownego wykorzystania sadzy.

Recykling sadzy daje możliwość zmniejszenia zależności przemysłu oponiarskiego od petrochemikaliów poprzez zastąpienie części tradycyjnej sadzy zrównoważoną i bardziej ekologiczną alternatywą. Dodatkowo, zastosowanie odzyskanej sadzy w nowych oponach zmniejsza emisję CO2 nawet o 85 proc. w porównaniu do materiałów pierwotnych.

Podczas konferencji, obie firmy przedstawią plan działania mający na celu promowanie i zwiększenie wykorzystania odzyskanej sadzy w nowych oponach i innych produktach z gumy. Do osiągnięcia tego celu potrzebna będzie współpraca z interesariuszami z branży oponiarskiej. W związku z tym Michelin i Bridgestone dążą do nawiązania współpracy z różnymi podmiotami, w tym innymi producentami opon, dostawcami sadzy, partnerami zajmującymi się pirolizą i nowo powstającymi firmami technologicznymi, aby przyspieszyć postępy i zwiększyć podaż odzyskiwanej sadzy.

W ramach wspólnej inicjatywy Bridgestone i Michelin poprowadzą prace nad opracowaniem dokumentu, który nakreśli rolę branży oponiarskiej w osiągnięciu gospodarki zamkniętej. W 2022 roku firmy opublikują białą księgę, w której przedstawią wymagania techniczne, charakterystykę i proponowane rozwiązania mające na celu zwiększenie udziału odzyskanej sadzy w nowych oponach.

Fot. Bridgestone Corporation/Michelin

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony