Ząbkowanie opon to zjawisko, które prowadzi do zniszczenia ogumienia. Pomimo iż producenci przykładają ogromną wagę do tego, aby opony zużywały się równomiernie, to ząbkowanie wciąż może pojawić się w określonych okolicznościach. Szczególnie tanie modele niskiej jakości mogą być narażone na nierównomierną utratę bieżnika. Skąd bierze się ząbkowanie opon i jak temu przeciwdziałać?
Skąd bierze się zjawisko ząbkowania opon?
- Ząbkowanie opon jest w dużej mierze efektem zbyt wysokiego ciśnienia powietrza w ogumieniu. Przesadnie napompowana opona nie może przylegać swoją pełną powierzchnią do drogi – strefy barkowe nie dotykają wówczas jezdni prawidłowo i zużywają się wolniej niż obszar w centralnej części bieżnika – wyjaśnia Dawid Klima, specjalista SklepOpon.com.
Oprócz ciśnienia w ogumieniu, na podatność na zjawisko ząbkowania wpływa również jakość mieszanki gumowej. Jeżeli guma stosowana do produkcji opony jest ponadprzeciętnie twarda, to ryzyko ząbkowania podczas eksploatacji będzie wyższe. Ząbkowanie nie jest jednak zależne wyłącznie od opon. Wpływa na nie również styl prowadzenia oraz sprawność podzespołów samochodu.
Do ząbkowania opon może przyczynić się zużycie elementów zawieszenia. W szczególności dotyczy to amortyzatorów, które są odpowiedzialne za docisk kół do nawierzchni. Jeżeli ich sprawność będzie zbyt niska, to z czasem może przyczynić się do nieprawidłowego zużycia bieżnika.
Ząbkowanie opon – charakterystyczna cecha tylnej osi w samochodach z napędem na przednie koła
Ząbkowanie opon, nazywane czasem zużyciem w kształcie “zębów piły”, najczęściej przytrafia się na tylnej osi w samochodach przednionapędowych.
- Wynika to z konstrukcji i zasady działania takiego układu – tylne koła są “wleczone”, a powstająca w ten sposób siła mocniej oddziałuje na krawędź spływu w klockach bieżnika niż na ich krawędź natarcia. W rezultacie klocki ścierają się szybciej z jednej strony niż z drugiej – precyzuje Dawid Klima.
W przypadku osi przedniej szanse ząbkowania są dużo niższe. Większe predyspozycje do ząbkowania na przedniej osi mają opony, których klocki bieżnika są mocno oddalone od siebie. Przestrzenie między klockami odpowiadają jednak za odprowadzanie wody, dlatego nie można z nich zrezygnować. Dlatego bieżnik wymaga odpowiedniej optymalizacji podczas projektowania, aby połączyć równomierne zużycie ze skutecznym odprowadzaniem wody.
Komentarze (4)