Ogumienie

Warto wiedzieć

Wydarzenia

11 miesięcy temu  13.08.2019, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Grupa Recykl, działająca w branży zagospodarowywania odpadów poużytkowych w postaci zużytych opon, odnotował w I półroczu 2019 roku 1,1 mln zł zysku netto przy 25,4 mln zł przychodów i 19 proc. marży EBITDA. Spółka w tym okresie pozyskała z emisji akcji 6 mln zł i realizowała kluczowe etapy budowy zakładu produkcyjnego w Chełmie, który rozpocznie działalność w ciągu kilku miesięcy.

W II kwartale 2019 roku Grupa Recykl osiągnęła 12,9 mln zł przychodów (wobec 12,4 mln zł r/r), przy 2,6 mln zł EBITDA (2,7 mln zł r/r) i 0,6 mln zł zysku netto (0,9 mln zł r/r). Niższe wyniki są spowodowane m.in.: czasowym wstrzymaniem pracy zakładu w Chełmie (spadek przychodów o 0,3 mln zł - w związku z realizowaną inwestycją), przesunięciem sezonu handlowego o kilka miesięcy w obszarze najwyżej marżowych granulatów SBR i wysokim stanem zapasów u odbiorców spółki oraz wzrostem niektórych pozycji kosztowych (głównie energia elektryczna i wynagrodzenia, także wynikające ze wzrostu nominalnej liczby pracowników).

– I połowa 2019 roku w ujęciu rynkowym i wewnętrznym była dla Grupy Recykl wymagającym okresem, na który wpłynęło kilka przejściowych czynników, rzutujących na nasze wyniki. Jednakże ostatni okres oceniamy pozytywnie z uwagi na sukcesywną realizację kluczowego projektu inwestycyjnego w Chełmie. Obecnie trwa montaż linii technologicznej o wartości ponad 5 mln EUR oraz mają miejsce prace związane z zagospodarowaniem terenu. Późną jesienią chcemy rozpocząć rozruch zakładu, a z początkiem 2020 roku prowadzić w nowym obiekcie standardową działalność operacyjną – mówi Maciej Jasiewicz, Wiceprezes Grupy Recykl S.A.

Operacyjne przepływy pieniężne w I półroczu 2019 roku były wyższe o ponad 150 proc. wobec analogicznego okresu sprzed roku i przekroczyły 10 mln zł (10,7 vs. 4,2 mln zł r/r), co stanowi zbliżoną wartość do wyniku całego 2018 roku. To pozwoliło w pewnej części realizować budowę nowego zakładu w Chełmie z własnych środków (w I półroczu br. nakłady inwestycyjne przekroczyły 14 mln zł). Dług finansowy netto wzrósł z 19,7 do 27,3 mln zł i stanowił wykorzystanie części środków kredytowych.

– Dobra sytuacja płynnościowa umożliwiła nam realizację relatywnie sporej części prac inwestycyjnych ze środków Grupy, choć w bilansie naturalnie widzimy już wzrost zadłużenia kredytowego. W osiągnięciu struktury finansowania pomogła także zakończona pozytywnie emisja akcji, co zaliczamy do sukcesów I półrocza 2019 roku – dodaje Maciej Jasiewicz.

Tagi: Grupa Recykl,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony