Ogumienie

Inne

ponad rok temu  06.01.2017, ~ Bartłomiej Ryś   

Strona 1 z 1

Centrum Utylizacji Opon w komunikacie na swojej stronie internetowej poinformowało, że opłata za odbiór odpadów po oponach wprowadzona w listopadzie ubiegłego roku, w dalszym ciągu pozostaje „w mocy”. Obniżą się jednak dotychczasowe stawki za poszczególne odpady.

Spółka Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A. to największa organizacja w Polsce zajmująca się odzyskiem zużytych opon. Na naszych łamach informowaliśmy w ostatnim czasie, że Grupa Recykl podpisała długoterminowe umowy z CUO na usługi logistyczne i odzysku zużytych opon. To jednak ostatecznie nie rozwiązuje problemu coraz większej ilości gumowych odpadów. 

CUO zdecydowało się do pozostawienia od 2 stycznia 2017 roku wprowadzonych w listopadzie ub. odpłatności za odbiór po oponach. Stawki jednak, po szerokiej analizie sytuacji na rynku, postanowiło obniżyć dotychczasowe stawki, ustalając je na poziomie 1 zł za oponę motocyklową, 1,50 zł za oponę osobową oraz 6 zł za oponę ciężarową.

Powód? Jak czytamy w komunikacie:

Pragniemy jednak podkreślić, że rozwiązanie to w dalszym ciągu nie ma na celu generowania zysków CUO, lecz utrzymanie ciągłości zbiórki przez cały rok. Zebrane środki finansowe pozwolą bowiem na dalszy rozwój systemu zbiórki i zebranie odpadów po oponach w ilości oczekiwanej przez serwisy oponiarskie, nawet znacząco przekraczającej, jeśli będzie taka potrzeba, wymagany wobec CUO obowiązek prawny.

W obecnej sytuacji rynkowej utrzymanie odpłatności za odbiory zużytych opon jest, naszym zdaniem, jedynym sposobem na utrzymanie systemu zbiórki w postaci rozwiązania efektywnego i zrównoważonego finansowo.

CUO jednocześnie zaznacza, że cały czas pracuje nad zmianami w systemie, które „uwzględniają oczekiwania serwisów oponiarskich”.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

 • 7
  ZADOWOLONY
 • 6
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 4
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 9
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW

Komentarze (4)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ llwulk 4 10 dni temu okradaja firmy wulkanizacyjne a pozniej zarabiaja dodatkowo na granulacie skandal i kolejny bubel prawny w polsce
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Jaś 3 ponad rok temuocena: 67%  Firmy zarabiają grube pieniądze za granulat ,a ty musisz jeszcze płacić za recykling opon .dziwią się potem że opony leżą po lasach,
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ spoko 2 ponad rok temu Brawo, po tej zmianie to klient zapłaci za utylizację, ale nie wszyscy to zrobią .Rowy i śmietniki niedługo będą pełne starych opon. Bardzo głupia zmiana na dobre nie wyjdzie ,chytry dwa razy traci.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ serwisopon 1 ponad rok temuocena: 100%  Opłaty opłatami,ale skąd wziąć adresy, telefony firm odbierających te opony po 1,50 ? ? ? Jak się dzwoni do hurtowni to zawsze maja pełne kontenery,a firmy prywatne proponują odbiór po 5zl za sztukę - mowie tu o oponach osobowych i małych bus... Ja jestem z Lublina,ale coś czuje ,że małe zakłady wulkanizacyjne mają z tym problem w całej polsce...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony