ReklamaB1 ŚO - automechanika 2024 Mirek

Części i regeneracja

Ogumienie

Fachowe porady

7 miesięcy temu  05.12.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Zimą kierowcy poddawani są wyzwaniom zarówno pod względem utrudnionych warunków pogodowych, jak i odpowiedniego przygotowania samochodu na ten najcięższy sezon m.in. dla elementów mechanicznych. Jak uczulić kierowców na ryzyko niepożądanych usterek?

Według danych na portalu Yanosik , aż 11,1% wypadków drogowych w Polsce w 2022 r. wydarzyło się w październiku. Głównym powodem były panujące o tej porze roku nieprzewidywalne warunki atmosferyczne. Mechanicy sieci Q Service Castrol podpowiadają, jakie elementy należy sprawdzić przed okresem jesienno-zimowym, aby wystrzec się niepożądanych usterek i zminimalizować ryzyko niechcianych zdarzeń drogowych.

Podstawowym elementem samochodu, który wymaga sprawdzenia i wymiany są opony. Powinny mieć co najmniej 4 mm bieżnika oraz nie być starsze niż 10 lat. Przed każdą podróżą warto sprawdzić również ciśnienie w oponach, aby zapewnić ich równomierne zużycie i lepszą przyczepność.

- Według powszechnej praktyki, nowy komplet opon powinien być wymieniany w październiku, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 7°C. Wymiany należy dokonać, zanim spadnie pierwszy śnieg, a na drogach pojawi się gołoledź. W ten sposób kierowca uniknie kolejek, które powstają tuż po zmianie warunków atmosferycznych - przyznaje Jarosław Gałuszka, właściciel znajdującego się w Warszawie serwisu Autointerus, należącego do sieci Q Service Castrol.

Zweryfikuj stan, wymień wyeksploatowane części

Mechanicy radzą sprawdzić, czy tarcze są w dobrym stanie, a klocki mają wystarczającą ilość materiału. Te, szczególnie zimą, są niezbędne do skutecznego hamowania na drogach. Z kolei niskie temperatury mogą jeszcze mocniej obciążać akumulator. Sprawne urządzenie w samochodzie w czasie spoczynku powinno mieć wartość na poziomie 12,7 V. Jeśli to konieczne, należy wymienić je na nowe.

Zimą, przed pierwszymi przymrozkami, warto również sprawdzić także stan płynów eksploatacyjnych. Płyn do spryskiwaczy powinien zostać wymieniony z letniego na zimowy o temperaturze zamarzania nie wyższej niż -20°C. Zamarznięty płyn w układzie chłodzenia może uszkodzić chłodnicę oraz silnik. Mechanicy wysyłają również klientom SMS-a z przypomnieniem o dolaniu płynu zimowego do spryskiwaczy.

- Przed okresem zimowym zalecana jest weryfikacja stanu i jakości oleju silnikowego. Jego zużycie może doprowadzić do skrócenia żywotności, a nawet uszkodzenia silnika. W niskich temperaturach olej zmienia swoją konsystencję, przez co ciężej dostaje się we wszystkie niezbędne do nasmarowania miejsca - przyznaje Jarosław Gałuszka.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony