
13 lat po wejściu w życie pierwszych regulacji GVO oraz 7 lat po wejściu nowych przepisów GVO wielu Polaków – kierowców wciąż nie wie o prawie wyboru warsztatu w czasie obowiązywania podstawowej jak i rozszerzonej gwarancji samochodu.
- Przeglądy i serwisowanie auta mogą być dokonywane nie tylko w ASO, ale także w warsztacie niezależnym, również w trakcie trwania gwarancji producenta. Nie ma też znaczenia czy serwis niezależny posiada certyfikat - autoryzację danego producenta pojazdów auta. Warsztaty niezależne mogą być nawet o 50% tańsze od autoryzowanych sieci oferując tę samą jakość i często więcej usług - mówi Piotr Janta, członek zarządu Auto Partner S.A., jednego z największych na rynku polskim importerów i dystrybutorów części samochodowych.
HISTORIA GVO…CZYLI SŁÓW KILKA O PRZEPISACH, KTÓRE CHRONIĄ KONSUMENTÓW BRANŻY MOTORYZACYJNEJ
Dyrektywa Unii Europejskiej o tzw. wyłączeniach blokowych w motoryzacji (GVO)(WE) 1400/2002 obowiązywała w Polsce od 1 listopada 2004 roku. Z końcem 2010 roku Komisja Europejska postanowiła nie przedłużać regulacji w jego ówczesnej formie co spotkało się z ostrym sprzeciwem w branży motoryzacyjnej w kraju i zagranicą. Alternatywą dla dyrektywy GVO w tym kształcie byłyby tylko ogólne zasady wynikające z zapisów art. 81 i art. 82 Traktatu Komisji Europejskiej. A te w połączeniu z normami emisji spalin Euro 5 i Euro 6 dawałyby prawo tylko ASO i dużym podmiotom branży motoryzacyjnej do realizowania napraw i przeglądów eksploatacyjnych pojazdów. Takie rozwiązanie nie spodobało się niezależnym podmiotom gospodarczym świadczącym usługi mechaniki pojazdowej. Ostatecznie jednak przepisy dyrektywy GVO zostały poddane modyfikacjom. Czym więc jest GVO?
Regulacje GVO liberalizują podejście do obsługi posprzedażowej samochodów i dają konsumentom, prawo do decydowania o miejscu realizacji usług nieobjętych bezpłatną gwarancją producenta, również w okresie obowiązującej gwarancji dla pojazdu. W praktyce kierowcy często nie znają swoich praw.
- Znane są przypadki ASO, które wykorzystywały niewiedzę klientów dotyczącą możliwości korzystania z niezależnych warsztatów, grożąc utratą gwarancji i oferują droższą usługę. Warsztaty niezależne, dokonują tych samych napraw zarówno na częściach oryginalnych - producenta pojazdu jak i zamiennikach, obecnie w przeważającej większości jakościowo nie gorszych od tych oferowanych przez producenta pojazdu lub współpracujących z nim pośredników – mówi Piotr Janta.
Komentarze (0)