Prawo

Budowa warsztatu od A do Z

ponad rok temu  29.03.2019, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

15 marca 2019r. Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Tym samym został wprowadzony obowiązek posiadania kas fiskalnych online. Ustawa wejdzie w życie 1 maja 2019r. Pierwszą grupą podatników, która będzie musiała zaopatrzyć się w kasy online są mechanicy samochodowi, wulkanizatorzy oraz sprzedawcy paliw. Czym kasy fiskalne online różnią się od dotychczasowych kas i jakie znaczenie ma to dla przedsiębiorców, którzy zostaną objęci obowiązkiem ich posiadania?

Kasy online – co to?

Kasy fiskalne online będą miały wbudowaną funkcjonalność, która umożliwi zautomatyzowany
i bezpośredni przesył danych z kasy rejestrującej do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dane jakie będą gromadzone to m.in.: paragony fiskalne, raporty dobowe, zdarzenia na kasie, a także informacje o przeglądach okresowych. Będą one wpływały do Repozytorium praktycznie w czasie rzeczywistym, oznaczone czasowo. Co ważne, dla nabywców towarów i usług, dane będą anonimowe - będzie to elektroniczny zapis paragonów bez informacji dotyczących konsumenta. Otrzymywanie i gromadzenie danych z kas online będzie stanowiło niezmiernie ważny mechanizm do przeciwdziałania zjawisku szarej strefy.

Czym kasy online różnią się od dotychczasowych kas?

 1. Kasa online zapisuje kopie drukowanych dokumentów w wewnętrznej pamięci, użytkownik nie ma do niej dostępu, jedynie autoryzowany serwis kas.

 2. Kasy online będą miały aktualizację oprogramowania zdalnie, na zasadzie automatycznego pobierania z serwera producenta nowej wersji i aktualizacji programu kasy.

 3. Każda kasa fiskalna będzie musiała współpracować z terminalem płatniczym. Ujednolicony protokół komunikacyjny sprawi, że każde urządzenie będzie współpracowało z terminalem na zasadzie podłączenia (plug and play). Podstawowa zaleta automatycznej współpracy to brak błędów przy ręcznym wprowadzaniu kwot do terminala.

 4. Na etapie uruchomienia kasy (fiskalizacji) przekaże do repozytorium dane o sobie i właścicielu kasy, zwrotnie otrzymując przydzielony numer ewidencyjny. W trakcie eksploatacji kasa online będzie przekazywać dane o sprzedaży.

 5. Kasa będzie drukowała papierowe paragony, emitując jednocześnie dokument elektroniczny, tzw. e-paragon.

Ulga z tytułu zakupu kasy online

Podatnicy, którzy dokonują zakupu urządzenia fiskalnego online mogą odliczyć od podatku kwotę wydaną na zakup kasy rejestrującej w wysokości 90% ceny netto kasy (nie więcej niż 700 zł). Dotyczy to wszystkich przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy kupują urządzenie online.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 6
  WKURZONY
 • 8
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ mechanik 3 ponad rok temuocena: 100%  W jaki to sposób kasa online bedzie miała wpływ na szarą strefę,jak nie nabiję to i tak nie pójdzie. Zgodnie z pkt. 3 będziemy zmuszeni do kupienia terminala?. A co z prawdziwą szarą strefą,tysiącami garaży gdzie auta robi się ba lewo ? Do porzednika, kasy będą wyposażone w karty sim i abonament który trzeba będzie bulić co miesiąc.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ w.assc@wp.pl 2 ponad rok temuocena: 100%  Taka kasa pewnie będzie kosztowała ze 3000,- złotych. A odliczenie maksymalne to 700,-. Znowu będziemy płacić za czyjeś "wspaniałe" pomysły. Kto zapłaci za podłączenie internetu i kto będzie opłacał abonament za internet? Wiadomo. Przedsiębiorca. A co się stanie jak padnie internet? Mamy zamknąć warsztat?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Nic nie wiem 1 ponad rok temu Tylko najgorsze bedzie to jak internetu nie bedzie i to co online stanie sie offline.....
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony