Warto wiedzieć

Prawo

ponad rok temu  28.03.2019, ~ Administrator   Czas czytania 9 minut

Strona 2 z 5

W pierwszej kolejności wypełniane są dane przedsiębiorcy - warsztatu korzystającego ze środowiska.

Dalsza część to formularz zbiorczy.

Do tego aby wypełnić formularz zbiorczy, niezbędne jest jednak wcześniejsze wypełnienie formularzy szczegółowych. W zależności od specyfiki działalności warsztaty interesuje:

tabela A (punkt 1.1 – w razie posiadania źródeł powstawania substancji wprowadzanych do powietrza innych niż poniższe)

tabela B (punkt 1.2 – w razie przeładunku benzyn silnikowych)

tabela C (punkt 1.3 - jeżeli warsztat posiada własny kocioł)

tabela D (punkt 1.4 - w przypadku użytkowania samochodów wyposażonych w silniki spalinowe)

Tabela A będzie mieć zastosowanie w szczególności przypadku spawania, malarni lub lakierni. Przepisy nie określają sposobu ustalania rodzaju i ilości substancji wprowadzonych do powietrza, dlatego urzędy marszałkowskie zalecają posługiwanie się danymi z operatu ochrony powietrza, dokumentacji technicznej urządzeń bądź instalacji, informacji dołączonych do produktów lub kart charakterystyk producenta.

Tabela B będzie mieć zastosowanie w przypadku tankowania pojazdów w miejscu swojej działalności - na przykład ze zbiorników naziemnych lub podziemnych, przy czym tabeli B nie stosuje się do tankowania na stacjach – do tego zastosowanie ma tabela D - wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych)

Najbardziej istotna i najczęściej wypełniana jest tabela D w formularzu szczegółowym, ponieważ dotyczy ona zużycia paliwa przez samochody z silnikami spalinowymi (wszystkich które zużywały w tym czasie paliwo). W przypadku braku szczegółowej ewidencji należy rozpisać i pogrupować ilości zużytego paliwa na pojazdy - według rodzajów pojazdów i norm emisji spalin, ilości paliwa na podstawie faktur VAT zakupowych. Przepisy nie rozróżniają samochodów z normą EURO6, więc dla nich zastosowanie będzie mieć kategoria dotycząca normy EURO5.

W toku wypełniania formularzy opłatę wylicza się z użyciem stawek obowiązujących w okresie, w którym korzystanie ze środowiska miało miejsce. Na 2018 rok stawki zostały za poszczególne aktywności zostały określone w obwieszczeniu Ministra Środowiska z dnia 31 sierpnia 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2018 (M.P. z 2017 r., poz. 875)

Link do rozporządzenia znajduje się w tym miejscu.

Pierwsza strona formularza szczegółowego wygląda następująco:

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony