Prawo

ponad rok temu  23.07.2019, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Kara za brak OC na samochód może wynieść prawie 5000 zł w 2020 roku, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) coraz skuteczniej wyłapuje kierowców bez polisy. Najczęstszą przyczyną jazdy bez obowiązkowego ubezpieczenia – 40% przypadków – jest wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela po zakupie używanego auta. Tłumaczymy, na jakich zasadach OC przechodzi na nabywcę samochodu i jak to wygląda w przypadku dobrowolnego AC.

Według UFG w aż 40% przypadków braku obowiązkowego OC przyczyną jest wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela po zakupie używanego auta. Samochód kupuje się z przypisanym do niego ubezpieczeniem, które po zakończeniu przewidzianego umową okresu nie jest automatycznie kontynuowane.

- Kierowcy bardzo często o tym nie wiedzą, co nie zmienia faktu, że narażają się w ten sposób na wysokie kary. W 2019 r. właściciel samochodu osobowego może zapłacić nawet 4,5 tys. zł, jeśli jeździ bez OC ponad 2 tygodnie. Co ważne, UFG bardzo skutecznie wyłapuje nieubezpieczone samochody i tylko od stycznia do końca marca kierowcy dostali ponad 81 mln zł kar – mówi Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

OC po kupnie używanego auta

Zasady postępowania z OC po sprzedaży lub zakupie samochodu są określone w ustawie o ubezpieczenia obowiązkowych. Wielu kierowców nie wie lub nie pamięta, że zasady przedłużenia umowy zawartej przez kogoś innego różnią się od procesu samodzielnego nabycia ubezpieczenia.

Poniżej 7 najważniejszych reguł dotyczących OC przy kupnie/sprzedaży auta.

 1. Sprzedawca ma 14 dni na pisemne poinformowanie ubezpieczyciela, że nie jest już właścicielem auta - dzięki temu kolejna polisa nie zostanie na niego wystawiona.

 2. Nabywca odpowiada za szkody wyrządzone autem od daty sprzedaży.

 3. Nabywca może korzystać z ubezpieczenia zawartego przez poprzedniego właściciela do końca okresu, na który umowa została zawarta.

 4. Po tym czasie ochrona wygaśnie, czyli polisa nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres.

 5. Od daty sprzedaży na nabywcy spoczywa uregulowanie ewentualnie pozostałej do zapłaty składki.

 6. Przed zakończeniem ochrony nabywca może wypowiedzieć zawartą przez sprzedawcę polisę OC.

 7. Po złożeniu wypowiedzenia lub zakończeniu okresu ochrony OC przypisanego do samochodu OC nabywca musi niezwłocznie ubezpieczyć pojazd we własnym zakresie.

Brak wspomnianego w ostatnim punkcie samodzielnego zakupu kolejnego OC skutkuje przerwą w ubezpieczeniu. W takiej sytuacji, od pierwszego dnia bez polisy, należy liczyć się z karą nałożoną przez UFG.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ jshjd 3 ponad rok temuocena: 100%  To prawda, płacisz płacisz, a potem i tak nic z tego nie masz ...Ale karać trzeba.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Karol 2 ponad rok temuocena: 100%  Kary to wyciągać pierwsi, ale pilnować żeby uczciwie wyceniali szkodę to nie ma komu! Jak zwykle tracą na tym kierowcy, a duże firmy ubezpieczeniowe zarabiają. Dlatego wszystkim polecam Fundusz odszkodowań Komunikacyjnych. Sam miesiąc temu korzystałem z ich usług i lepiej trafić nie mogłem! To NIC nie kosztuje i pieniądze na naprawę miałem na koncie po tygodniu :)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Michał 1 ponad rok temuocena: 100%  Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony