ReklamaB1 ŚO - automechanika 2024 Mirek

Ogumienie

Opony

Opony ciężarowe

Transport

miesiąc temu  18.06.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 2 minuty

Strona 1 z 1

Od 6 lipca 2024 roku wejdzie w życie unijne rozszerzenie przepisów dotyczących systemu TPMS (Tire Pressure Monitoring System). Wprowadzenie obowiązkowych systemów kontroli i ciśnienia w ogumieniu we wszystkich nowych naczepach jest wyzwaniem, jak i możliwością dla warsztatów.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem UE w kwestii bezpieczeństwa ECE 2144/2019 (ECER141) wszystkie nowo homologowane pojazdy użytkowe klas od N1 do N3 (pojazdy dostawcze i ciężarowe), O3 i O4 (naczepy) oraz M2 i M3 (busy i autobusy) muszą być wyposażone w system monitorowania ciśnienia w oponach. Aktualizacja regulacji UN ECE R141 zaczyna obowiązywać od lipca 2022 w planie 2-letnim, tzn. w lipcu 2022, regulacja będzie stosowana do wszystkich nowych homologacji, a dwa lata później, w lipcu 2024, do wszystkich nowych rejestracji.

Rozporządzenie UN ECE R 141 nakłada odtąd obowiązek kontroli i ciśnienia w ogumieniu we wszystkich nowych naczepach. I powiadomień: „w przypadku spadku ciśnienia w oponach o 20% lub wystąpienia awarii, kierowca musi otrzymać ostrzeżenie w kabinie w ciągu dziesięciu minut”.

To co przekłada się na oszczędności operacyjne dla przedsiębiorstw transportowych, może być impulsem dla warsztatów, by starszą flotę pojazdów dostosować do najnowszych wymogów.

Wyższe wymogi dla transportu drogowego

Aby wszystkie warsztaty i serwisy zajmujące się pojazdami użytkowymi były w pełni przygotowane na tą zmianę, Grupa ALCAR poczyniła odpowiednie kroki już wiosną 2022 r. i wprowadziła na rynek nowy i w 100% uniwersalny czujnik ALCAR Sensor HD (Heavy Duty). Nowy ALCAR Sensor HD to uniwersalny czujnik, który można zaprogramować do dowolnego modelu auta. Uniwersalny czujnik przeznaczony do samochodów użytkowych posiada nie tylko szerokie pokrycie pojazdów, ale dzięki innowacyjnej konstrukcji można go elastycznie dopasować do wszystkich wymiarów kół w zakresie od 17,5 do 24,5 cali i wystarczy do tego tylko jeden produkt. Montaż odbywa się bezpośrednio na feldze przy użyciu specjalnej opaski na koło opracowanej w taki sposób, aby wytrzymała nawet ekstremalne obciążenia.

Z kolei BPW ma system TireMonitor oparty na jednostce TC Trailer Gateway BASIC ze zintegrowanym odbiornikiem Bluetooth i sygnału radiowego 433MHz, który odbiera sygnał radiowy z czujników ciśnienia opon. Centrala TC Trailer Gateway BASIC współpracuje ze wszystkimi dostępnymi modulatorami EBS. Dzięki temu proponowany przez BPW układ TPMS jest uniwersalny, a instalacja i konfiguracja niezależna od EBS. Zgodność układu TC Trailer Gateway BASIC (jednostki sterującej wraz z TPMS) z przepisami rozporządzenia UN ECE R 141 potwierdzona jest certyfikatem TUV przyznanym firmie idemtelmatics.

Fot. BPW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony