Części i regeneracja

Wyposażenie warsztatu

Klimatyzacja

ponad rok temu  09.03.2017, ~ Bartłomiej Ryś   Czas czytania 5

Strona 1 z 3

Nowy czynnik, nowe urządzenia, nowy sposób obsługi systemów klimatyzacji, które są o wiele bardziej skomplikowane niż kilka lat temu - o tym wszystkim musi pomyśleć właściciel warsztatu, który chce sprawnie rozpocząć "sezon" na serwisowanie tego elementu. Co będzie niezbędne? Przede wszystkim wiedza techniczna i odpowiednie narzędzia.

W ciągu ostatnich lat klimatyzacja stała się standardowym elementem wyposażenia każdego nowego auta. Milionom kierowców ułatwia on podróżowanie w upalne dni. Dziś jednak stanowi dość złożony układ, zbudo­wany ze współgrających ze sobą podzespo­łów. W efekcie, aby go „obsłużyć”, potrzebne są dwie rzeczy - wiedza techniczna oraz odpowiednia baza narzędzi i produktów. Zgodnie z wymogiem Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2017 wszystkie nowo wypro­dukowane samochody muszą być napeł­niane czynnikiem chłodzącym R1234yf. Jest on bardziej przyjazny dla środowiska niż poprzedni R134a. Równolegle prowadzone są intensywne próby wdrożenia do układów klimatyzacji gazu CO2. Proces ten potrwa jed­nak jeszcze przez dłuższy czas. 

Zastosowanie nowego czynnika R1234yf w układzie klimatyzacji wymusza niestety na właścicielach samochodów jego wymianę co dwa lata. Wiąże się to z dużo większym kosztem serwisowania układów klimatyzacji. Kolejnym mankamentem R1234yf jest zasto­sowanie oleju PAG z innymi niż w przypadku R134a dodatkami. W związku z tym oleje te mają nieco inne właściwości i nie mogą być ze sobą mieszane. 

Potrzebne kolejne urządzenie 

Wprowadzenie nowego czynnika wymusza na serwisach zakup kolejnego urządzenia do obsługi klimatyzacji z identyfikatorem czyn­nika i przeznaczenie go tylko do konkretnego rodzaju czynnika. Należy również pamiętać, że mieszanie różnych rodzajów olejów, np. PAG i PAO, może spowodo­wać uszkodzenie kom­presora klimatyzacji, zaworu rozprężnego, osuszacza i zanieczysz­czenie całego układu klimatyzacji. Często do warsztatu trafiają wła­śnie takie auta z zatartą sprężarką – naprawa w takich wypadkach wiąże się z wymianą skraplacza, osu­szacza, zaworu rozprężnego i sprę­żarki na nowe oraz płukaniem pozostałych elementów przy użyciu przeznaczonych do tego celu zestawów do płukania. 

Ostatnim elementem naprawy jest spraw­dzenie szczelności poprzez wytworzenie próżni lub za pomocą zestawu do bada­nia nieszczelności. W przypadku wykrycia nieszczelności nie należy stosować żad­nych uszczelniaczy, ponieważ powodują one zabrudzenie czynnika chłodniczego oraz całego układu klimatyzacji, co dopro­wadzi nas do punktu wyjścia. Zawsze należy wymienić nieszczelny element na nowy lub naprawić nieszczelne połącze­nie za pomocą połączeń metalowych typu Dorman (DOR800-600) lub Vulkan Lokring (L13005830). 

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony