Ogumienie

Serwis ogumienia

Opony

ponad rok temu  14.04.2017, ~ Bartłomiej Ryś   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Wymiana opon na letnie zapewnia bezpieczną jazdę i optymalne osiągi w dodatnich temperaturach, na suchych i mokrych nawierzchniach. Na co zwracać uwagę, by właściwie wybrać ogumienie i cieszyć się komfortem podróżowania wiosną i latem?

Zdaniem producentów sygnałem do zmiany opon jest temperatura powietrza. Jeżeli przez okres 1-2 tygodni utrzymuje się ona powyżej 7°C w ciągu dnia, a w nocy powyżej 4°C – to znak, że czas udać się do serwisu. Jazda na oponach zimowych, gdy temperatura powietrza jest wysoka, a asfaltowa nawierzchnia drogi rozgrzana, jest niebezpieczna i nieopłacalna. 

– Opony to element tak samo ważny jak sprawne hamulce, zawieszenie czy oświetlenie naszego samochodu. Odpowiadają za utrzymywanie przez pojazd kontaktu z nawierzchnią, zapewniają prawidłowe działanie systemów kontroli trakcji czy ABS – mówi Artur Posłuszny z ITR CEE, firmy dystrybuującej opony YOKOHAMA.

Dopasowane do wyższych temperatur

Podział opon na zimowe i letnie ma zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy w różnych warunkach atmosferycznych. Stosowany w letnich oponach inny skład mieszanki gumowej z większą ilością kauczuku sprawia, że ogumienie jest twardsze i bardziej odporne na zużycie latem. Wzór bieżnika opony letniej charakteryzuje mniejsza liczba rowków i nacięć, co zapewnia oponie większą powierzchnię styku z suchą nawierzchnią i lepsze hamowanie. Dodatkowo opony pozbawione licznych lamelek są cichsze i zapewniają bardziej komfortową jazdę. Specjalnie zaprojektowane kanały odprowadzają wodę i pozwalają zachować kontrolę nad pojazdem na mokrej nawierzchni. Letnie ogumienie zapewnia też niższe opory toczenia, zmniejszając zużycie paliwa w trakcie jazdy.

Istotne parametry przy doborze letnich opon

Dobrze dobrane opony to ich odpowiedni rozmiar, ale także właściwe indeksy prędkości i ładowności – wytyczne dla danego modelu auta znajdują się w książce pojazdu. Najważniejsze parametry opony, takie jak efektywność paliwowa, hamowanie na mokrej nawierzchni, poziom hałasu podawane są przez producentów ogumieniach na etykietach. 

– Przed wyborem konkretnego modelu, warto się zastanowić, które z nich są dla nas najważniejsze. Dobra przyczepność na mokrej nawierzchni oznacza krótszą drogę hamowania, ale nie do końca idzie w parze z niskimi oporami toczenia. Te zaś przekładają się na mniejsze zużycie paliwa – mówi Artur Posłuszny. Aby wybrać właściwie należy określić najważniejsze cechy użytkowania, takie jak styl jazdy – sportowy lub spokojny, czy warunki użytkowania – drogi miejskie, autostrady czy bezdroża. Zdaniem ekspertów w mieście najlepiej sprawdzą się opony paliwooszczędne. Użytkownicy autostradpowinniwybrać oponę o wysokich parametrach bezpieczeństwa i niskim poziomie hałasu.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ Karol Molski 4 ponad rok temu W tym roku przyszło mi wymienić opony na nowe, bo 3 sezony na starych jeździłem i już powoli były łyse. Zamówiłem ze strony aaaopony te same opony Michelin co miałem wcześniej i mam nadzieję, że znowu 3 sezony przejeżdżę. Jeśli coś jest dobre to nie trzeba tego zmieniać.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Albert 3 ponad rok temu Trochę zwlekałem ze zmianą opon pogoda była średnia. Dopiero od tyg jeżdżę na nowych tomketach kierowałem się ich parametrami i wypadły całkiem ok w praktyce póki co jest dobrze.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Martin 2 ponad rok temuocena: 100%  Masz rację ich dodatek znacznie poprawił przyczepność co poprawiło własności jezdne. W przypadku zwykłych opon jak nokian czy debica jest cały czas ta sama technologia i znajdziemy w niej tylko kauczuk który nie da nam wystarczających właściwości Tu akurat Yokohama podjęła dobrą decyzję jak będziesz stał przed wyborem opon to AE50 jest świetna sam posiadam.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Czarot 1 ponad rok temuocena: 100%  Dla mnie ciekawym rozwiązaniem było dodawanie olejku pomarańczowego do opon przez Yokohamę. Wcześniej czytałem o podobnych rozwiązaniach z innymi dodatkami. Sprawdziłem Yokohamy AE50 w tej techonologii i faktycznie przyczepność na mokrej jezdnie bardzo dobra. Same opony z resztą jak na klasę premium w dobrej cenie.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony