Ogumienie

Transport

ponad rok temu  08.11.2022, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 2 z 2

– Nie ma możliwości wyprodukowania wytrzymałego karkasu i energooszczędnego bieżnika z tanich surowców i tanimi metodami produkcji. Nie może być mowy o bezpiecznym bieżnikowaniu takich opon – zużyte nadają się już tylko do utylizacji, a w końcowym rozrachunku generują więcej kosztów dla firm niż opony markowe – dodaje Piotr Sarnecki.

Tylko opony ciężarowe klasy premium mają dostatecznie mocny karkas, by móc zostać poddane bieżnikowaniu – czyli procesowi nałożenia nowej warstwy bieżnika w miejsce zużytego bieżnika. Taki sposób wydłużania przebiegów opony jest odpowiedzialny z punktu widzenia kosztów prowadzenia biznesu przewozowego i zrównoważonego rozwoju, a w bezpośredni sposób przekłada się na oszczędności przedsiębiorców.

– Bieżnikowanie nie jest jedynym rozwiązaniem opłacalnym z punktu widzenia firm flotowym. Czynność tak prosta i rutynowa, jaką jest dbanie o odpowiedni poziom ciśnienia w oponach, pomaga zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 0,3 l na 100 km i zapewnić równomierne ścieranie się bieżnika we wszystkich oponach. Przy kilkunastu zestawach w firmie to przynosi wymierne korzyści finansowe. Ponadto, aby zapobiec szybszemu zużyciu elementów zawieszenia pojazdu, należy pamiętać również o wyważeniu kół – podkreśla Sarnecki.

Fot. PZPO

GALERIA ZDJĘĆ

Dobre opony? Można oszczędzić nawet 5000 litrów paliwa rocznie
Dobre opony? Można oszczędzić nawet 5000 litrów paliwa rocznie

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony