
Specyfikacja ACEA obejmuje również specjalną grupę olejów Low SAPS (tzw. niskopopiołowych), wymaganych w samochodach z filtrem cząstek stałych DPF. Wówczas należy bezwzględnie stosować, także jako dolewkę, olej o oznaczeniu ACEA od C1 do C5. W tym zestawieniu specyfikacja ACEA C3 jest najbardziej uniwersalna i można taki olej zastosować, gdy wymagany jest olej o innym oznaczeniu Cx.
Dodatkowo większość producentów samochodów podaje swoje wymagania określając odpowiednią homologację jaką olej ma spełniać, np. VW 504.00/507.00 czy GM/OPEL Dexsos2 czy BMW LL04.
Szczególnie wrażliwe na zastosowanie nieodpowiedniej jakości i normy oleju są nowoczesne silniki benzynowe z wtryskiem bezpośrednim i doładowaniem. W takim przypadku zastosowanie produktu o innym składzie chemicznym może spowodować zwiększenie częstotliwości zjawiska L.S.P.I. (przedwczesne samozapłony przy niskiej prędkości obrotowej) i doprowadzić do trwałego zniszczenia silnika - uzupełnia Andrzej Husiatyński z TOTAL Polska - „Jeśli zachowujemy normę zalecaną przez producenta samochodu to przy dolewkach oleju mniejsze znaczenie ma jego lepkość. Bez obaw zamiast 5W-30 możemy zastosować np. 5W-40 i odwrotnie”.
Na koniec jeszcze jedna, ważna uwaga: przed dolewką oleju należy pamiętać, aby silnik ostygł. Kontakt zimnego oleju z rozgrzanym blokiem jednostki napędowej może doprowadzić do uszkodzenia głowicy na skutek naprężeń termicznych!
Media do artykułu
- W spotkaniach zarówno z mechanikami, jak i kierowcami, dostrzegam, że wiedza na temat olejów jest bardzo, bardzo mała. Ja osobiście też nie znam wszystkich wszystkich SAE. Korzystam z dostępnych narzędzi. Kiedy pytam mechaników - jak myślisz, ile rodzajów olejów 5W30 mamy w ofercie firmy TOTAL - to często nie rozumieją mojego pytania - opowiada w rozmowie z portalem warsztat.pl Adam Klimek, mechanik samochodowy, ekspert platformy TEAM TOTAL.
Komentarze (0)