
Bridgestone ogłosił w, że zamierza zainwestować 36 milionów euro w cyfryzację działalności produkcyjnej i stworzyć inteligentne fabryki przyszłości. Począwszy od 2019 roku, projekt umożliwi Bridgestone szybsze i bardziej elastyczne reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów, zmniejszy zużycie energii i zminimalizuje koszty produkcji.
Poprawa wydajności, elastyczności i zrównoważonego rozwoju
W ramach projektu inwestycyjnego obejmującego stworzenie inteligentnych fabryk o wartości 36 milionów euro, cały proces produkcyjny – od wytwarzania półproduktów poprzez dostawy energii, konserwację, monitorowanie produkcji po planowanie produkcji – ulegnie przekształceniu w ośmiu europejskich zakładach: w Polsce, na Węgrzech, w Hiszpanii, we Włoszech i we Francji. Zmiany te zgodne z wprowadzaniem w Unii Europejskiej gospodarki zamkniętego obiegu, pozwolą na oszczędność energii, zwiększenie wydajności, efektywnego wykorzystania surowców i uproszczenie procesów.
Pierwsza z wdrażanych inwestycji o nazwie „Inteligentna Energia” zoptymalizuje zużycie energii przez zakłady oraz koszty energii, co pozwoli na uzyskanie oszczędności, w tym zakresie rzędu 10 procent. System „Inteligentnej Energii” stworzy powiązanie pomiędzy planami produkcyjnymi i zużyciem energii, a ich modelowanie zoptymalizuje zapotrzebowanie na energię przy produkcji opon.
Cyfryzacja umożliwi przechowywanie, analizę i wykorzystanie danych pochodzących z produkcji opon przez inżynierów Bridgestone z różnych zakładów zarówno w Rzymie, jak i w Tokio, i tym samym przyczyni się do projektowania nowych i ulepszonych modeli opon.
Cyfryzacja wplywnie również na poprawę wydajności produkcji Bridgestone poprzez umożliwienie inteligentnej konserwacji obiektów na terenie zakładów. Do analizy danych i prognozowania potencjalnych awarii maszyn wykorzystywana będzie sztuczna inteligencja. System będzie mierzył i analizował kluczowe parametry maszyn za pomocą czujników i automatycznie sugerował konserwację w celu uniknięcia kosztownych usterek. Ten nowy proces wesprze również optymalizację planowania cykli konserwacji.
Inwestycja w inteligentne fabryki usprawni wykorzystanie surowców niezbędnych do produkcji opon. Dane na temat wydajności produkcji będą przesyłany do bazy danych w chmurze, gdzie specjalnie zaprojektowany algorytm będzie szukał powiązań pomiędzy parametrami produkcyjnymi a właściwościami produkowanych opon. Wyniki zostaną automatycznie przekazane zespołom na miejscu, które następnie będą mogły natychmiast podjąć działania i znacznie zredukować liczbę odrzutów produkcyjnych.
Komentarze (0)