Ogumienie

Opony

Opony ciężarowe

ponad rok temu  18.01.2017, ~ Bartłomiej Ryś   Czas czytania 5

Strona 1 z 3

Opony do samochodów ciężarowych to, podobnie jak opony do pojazdów rolniczych, rodzina opon stworzona do ciężkiej pracy. Pomimo konstrukcyjnych podobieństw do ogumienia samochodów osobowych, ich zastosowanie oraz sposób eksploatacji jest w dużej mierze inny. 

Tysiące przejeżdżanych kilometrów przez cały rok i tony przewożonego towaru – tak w skrócie możemy opisać pracę popularnych na drogach całego świata ciężarówek. Standardowe pojazdy ciężarowe składają się z dużych ciągników i ciężkich naczep, więc opony na ich osiach muszą być przygotowane na trudne warunki pracy. Ponadto opony montowane na każdej z tych osi muszą spełniać inne, lecz równie ważne zadania.

Duży nacisk na osie, zróżnicowane nawierzchnie, po których poruszają się pojazdy ciężarowe i dużo większe niż w przypadku samochodów osobowych przebiegi powodują, że opony ciężarowe muszą być bardzo wytrzymałe. Mimo, że radialna konstrukcja tych opon zbliżona jest do budowy ogumienia osobówek, to konstrukcja wewnętrzna i mieszanki używane w produkcji różnią się od siebie. Ta różnica wynika przede wszystkim z aspektów związanych z eksploatacją – m.in. maksymalne obciążenie czy dopuszczalne prędkości przyjmują inne wartości niż w przypadku osobówek lub opon rolniczych. Waga opony ciężarowej przyjmuje nawet dziesięciokrotnie większe wartości niż waga opony kompaktowego samochodu osobowego. To doskonale ukazuje, jak ciężkie zadania ma do spełnienia ogumienie ciężarowe.

Wyróżniamy trzy podstawowe typy opon do samochodów ciężarowych:

  • opony na oś przednią (kierowaną),
  • opony na oś napędową,
  • opony na oś naczepową,
  • opony na wszystkie osie (all-axle).

Opony montowanie na przedniej osi odpowiadają za stabilność jazdy. Dzięki nim kierowca samochodu ciężarowego, który wraz z całym zestawem może osiągnąć wagę nawet kilkudziesięciu ton, może być pewien, że jego pojazd będzie dobrze trzymał się drogi. Na stabilność tych opon wpływa ich żebrowa budowa bieżnika, charakteryzująca się równoległymi do osi jazdy rowkami, których kształt przypomina literę S. Opony na oś kierowalną cechują się także niskimi oporami toczenia i wysokim poziomem dystrybucji ciepła na zewnątrz opony. Zadaniem kolejnych opon, montowanych na osiach napędowych, jest przenoszenie mocy silnika, która wynosi zazwyczaj około 400-700 KM, a to nieporównywalnie więcej niż w przypadku standardowych silników samochodów osobowych.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony