Ogumienie

Opony

ponad rok temu  24.08.2018, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 2 z 2

Prawidłowe ciśnienie w oponach oraz odpowiednia wysokość bieżnika pomagają również uniknąć niebezpiecznego zjawiska aquaplaningu w czasie opadów deszczu. Aquaplaning polega na wytworzeniu się klina wodnego pomiędzy jezdnią a oponą, po którym auto zaczyna się ślizgać tracąc przyczepność. Ogumienie o prawidłowym ciśnieniu oraz przepisowej wysokości bieżnika jest, obok dostosowanej do warunków prędkości jazdy, bardzo ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko aquaplaningu.

Każdy kierowca powinien wiedzieć:
- Przewidziane przez producenta samochodu wartości ciśnienia w oponach znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu oraz na specjalnej nalepce wewnątrz auta (najczęściej na dole środkowego słupka od strony kierowcy)
- Ogumienie należy kontrolować przynajmniej raz w miesiącu (lub nawet częściej, bo ze spadkiem temperatur otoczenia spada też ciśnienie w oponie)
- Pomiar ciśnienia musi być przeprowadzony na zimnych oponach lub po jeździe nie dłuższej niż 2 km

Dobry warsztat kluczem do sukcesu

Opony z czujnikami ciśnienia wymagają trochę innych procedur niż ogumienie bez czujników. Tylko warsztaty, które dysponują odpowiednimi narzędziami, mogą podjąć się wymiany takich opon. Pracownicy serwisów powinni także umieć ocenić powód uszkodzenia elementów eksploatowanego czujnika ciśnienia, znać specyfikacje różnych systemów TPMS montowanych w samochodach, sposoby ich serwisowania w zakresie montażu i wczytywania danych kalibracyjnych do systemu. Stosując podstawowe zasady pracy z TPMS serwis nie narazi ich na uszkodzenie.

– Nie warto ryzykować uszkodzenia ogumienia i zepsucia czujników ciśnienia jeżdżąc do przypadkowych, często tylko sezonowych serwisów opon. Porządne warsztaty profesjonalnie wykonają usługę wymiany opon z czujnikami ciśnienia. Renoma serwisu ma szczególne znaczenie w przypadku opon typu run flat, które wymagają odpowiednich narzędzi. System TPMS jest znakomitym wynalazkiem, ale będzie pomocny kierowcy tylko wtedy, gdy nie zostanie uszkodzony przez np. niefachowych serwisantów – dodaje Piotr Sarnecki.

1 Moto Data 2017 - Panel użytkowników samochodów

2 Od listopada 2014 roku wszedł w życie przepis wprowadzający wymóg zaopatrzenia każdego nowego samochodu sprzedanego na terenie Unii Europejskiej w system TPMS.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ czujnik 1 ponad rok temu "Jednak nawet jeśli nasz samochód ma TPMS, powinniśmy regularnie kontrolować ciśnienie niezależnie od wskazań czujników. Może się zdarzyć, że np. czujnik ciśnienia będzie uszkodzony" - Nie wiem czy Pan Piotr Sarnecki wie dokładnie jak działa system TPMS oparty o czujniki ciśnienia, ale w przypadku uszkodzenia czujnika mamy informację o usterce systemu TPMS. Jeśli komputer samochodu nie otrzyma od czujnika informacji o ciśnieniu w kole, od razu nas informuje błędem. Czujnik musiał by zostać tak uszkodzony, aby niezależnie od ciśnienia w kole ciągle przesyłać informację o ciśnieniu, które jest poprawne dla danego auta, a to raczej jest mało możliwe. Ale to o czym pisze Pan Piotr Sarnecki możliwe jest w przypadku systemu pośredniego TPMS, opartego o system ABS, który jest mało dokładny i de facto nie mierzy ciśnienia tylko obroty poszczególnych kół i faktycznie informację o zbyt niskim ciśnieniu możemy otrzymać z dużym opóźnieniem lub w specyficznych wypadkach nawet w ogóle.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony