
Pod względem tendencji do wpadania w aquaplaning i przyczepności istnieją znaczne różnice między znanymi, odpowiedzialnymi producentami opon, a markami mniej popularnymi na rynku. Najłatwiej zauważyć je w ekstremalnych warunkach. Krótszy dystans hamowania gwarantowany przez opony o wysokiej jakości zwiększa bezpieczeństwo oraz zapobiega wypadkom.
Głębokość bieżnika jest bardzo istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o przyczepność opon i ich skłonność do akwaplanacji. Letnie i zimowe produkty Nokian posiadają opatentowany wskaźnik DSI, który pokazuje aktualną głębokość bieżnika w postaci liczb – mówi Martin Dražík.
Badania przeprowadzone przez Nokian Tyres potwierdziły, że większość europejskich kierowców ceni sobie dobrą jakość opon i ich wysoką klasę*. Aż 58% kierowców stwierdziło, że opony premium posiadają lepsze właściwości jezdne przy różnych warunkach drogowych. Potwierdzili oni również fakt, iż opony premium są bezpieczniejsze w trudnych warunkach pogodowych, a ich struktura jest bardziej odporna na zmieniające się warunki na drodze. Według przeprowadzonego ostatnio badania, przyczepność jest najważniejszą z cech, na które zwracamy uwagę kupując nowe opony.
Profil ma znaczenie
Producenci samochodów określają standardowy rozmiar i profil opony, a także rozmiary opcjonalne dla każdego pojazdu. Z biegiem lat rozmiary opon zwiększyły się przy jednoczesnym zmniejszeniu profili. Jednak to wyższy profil opon zapewnia większy komfort podczas jazdy.
„Opony o wyższym profilu zapewniają większy komfort jazdy natomiast opony wykonane ze sztywnych materiałów go zmniejszają. Stawiają one większy opór w trakcie jazdy i dają surowe odczucie prowadzenia pojazdu. Poziom hałasu w kabinie również jest czynnikiem wpływającym na komfort pasażerów i należy zwracać na niego uwagę przy zapoznawaniu się z wynikami testów opon pojawiających się w magazynach samochodowych” – wyjaśnia Martin Dražík.
Wakacyjne porady dotyczące kwestii opon
- Wybierz wysokiej jakości opony letnie. Wytrzymują one dłużej i posiadają lepsze specyfikacje. Wskazówki pomagające w wyborze można znaleźć czytając testy opon pojawiające się w magazynach motoryzacyjnych oraz na etykietach UE, na których znajdują się informacje dotyczące przyczepności na mokrej nawierzchni, zużycia paliwa i hałasu zewnętrznego w trakcie toczenia.
- Lepsze odczucia w trakcie prowadzenia. Opony szersze, o niższym profilu dają lepsze wrażenia w trakcie prowadzenia niż te węższe, o wyższym profilu. Oznacza to też, że będą one bardziej wrażliwe na ruchy kierownicy. Z pewnością przypadnie to do gustu kierowcom, którzy cenią sobie szybkie reakcje układu kierowniczego i sportowy styl jazdy.
- Większy komfort jazdy. Szerokie opony są jednak bardziej wrażliwe na koleinach, co może sprawić, że węższe opony o wyższym profilu będą lepszą alternatywą dla kierowców szukających komfortu. Węższe opony są również bezpieczniejsze na mokrych drogach ze względu na lepsze wypieranie wody niż w przypadku opon szerszych.
- Kontroluj ciśnienie powietrza w oponach. Prawidłowe ciśnienie w oponach zwiększa bezpieczeństwo, zapewnia dłuższy okres eksploatacji i zmniejsza zużycie paliwa. Należy je sprawdzać co około 3 tygodnie i za każdym razem przed udaniem się w dłuższą podróż. Ciśnienie w oponach należy mierzyć, kiedy są one zimne.
- Sprawdź stan bieżnika kilka razy w ciągu lata. Osoby dużo jeżdżące samochodem powinny to robić nawet częściej. Zalecana minimalna głębokość bieżnika wynosi 4 milimetry, mimo że prawo dopuszcza niższą wartość.
- Sprawdź równomierność zużycia opon. Nierównomierne zużycie jest oznaką, że coś jest nie tak. Może być to spowodowane nieprawidłowym ciśnieniem w oponach lub zbieżnością kół.
- Sprawdź poziom dokręcenia śrub po zmianie opon. Kierowcy jeżdżący na felgach aluminiowych powinni dokręcać śruby co kilkaset kilometrów.
- Zwiększ żywotność opon zamieniając je między sobą miejscami, kiedy różnica w zużyciu bieżnika osiągnie 2 milimetry.
*Dane w oparciu o badanie online przeprowadzone na przełomie kwietnia i maja tego roku przez Nokian Tyres we współpracy z firmą badawczą Taloustutkimus Oy. Badanie przeprowadzono w pięciu krajach (Niemcy, Polska, Czechy, Włochy, Francja) na próbce tysiąca osób z każdego państwa.
Komentarze (0)