ReklamaB1 ŚO - nexentire 02.02-02.03 Piotr

Prawo

2 miesiące temu  18.12.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Już w 29 państwach Europy wprowadzony jest zakaz jazdy na oponach letnich w tym okresie roku, a przepisy jasno precyzują okres lub warunki ich użytkowania. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego zaleca warsztatom przygotowanie samochodu do zimowych wyjazdów – co nie wymaga dużego nakładu sił ani kosztów, za to zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy w trudnych warunkach zimowych.

W okresie świąteczno-noworocznym i ferii zimowych, gdy setki tysięcy z nas wyrusza na zasłużony wypoczynek, należy pamiętać o kluczowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem na drodze. Według badań aż 70% Polaków wybiera samochód jako środek transportu podczas wyjazdów na urlop. Jak sprawić, by podróż przebiegła gładko i przede wszystkim bezpiecznie? Podstawowy element, który ma decydujący wpływ – to stan i rodzaj opon.

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) zaleca przygotowanie samochodu do zimowych wyjazdów – co nie wymaga dużego nakładu sił ani kosztów, za to zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy w trudnych warunkach zimowych.

Warto też pamiętać, że jazda na odpowiednich do warunków pogodowych oponach jest związana bezpośrednio z bezpieczeństwem na drodze.

Opony z homologacją zimową

To absolutna podstawa. Symbol płatka śniegu na tle góry mają wszystkie opony zimowe. Mają je także opony całoroczne, żeby można je było takimi nazywać. Nawet jeśli za oknem jest kilka stopni na plusie i deszcz zamiast śniegu – to współczesne opony zimowe będą dużo bezpieczniejszym wyborem niż opony letnie, których guma bieżnika w taką pogodę jest zbyt twarda do zapewnienie bezpiecznej przyczepności. Opony oznaczone jedynie symbolem M+S bez symbolu alpejskiego nie spełniają wymogów na zimowe warunki.

Już w 29 państwach Europy wprowadzony jest zakaz jazdy na oponach letnich w tym okresie roku, a przepisy jasno precyzują okres lub warunki ich użytkowania. W 16 krajach są to konkretne daty kalendarzowe (Bułgaria, Czechy, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia Szwecja, Finlandia Białoruś, Rosja, Norwegia, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Macedonia, Turcja). Jedynie 2 z nich mają ten obowiązek określony warunkami na drodze (Niemcy, Luxemburg). Są też kraje, w których występuje obowiązek mieszany kalendarzowo-pogodowy (Austria, Chorwacja, Rumunia, Słowacja), obowiązek nakładany znakami (Hiszpania, Francja, Włochy) czy konieczność dostosowania auta do zimy wraz z konsekwencjami finansowymi za spowodowanie wypadku na letnich oponach (Szwajcaria, Liechtenstein).

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony