Ogumienie

Opony

ponad rok temu  08.12.2020, ~ Administrator   Czas czytania 6 minut

Strona 2 z 3

O ile do samochodów elektrycznych (BEV) wielu kierowców ma mocno sceptyczne podejście, tak modele hybrydowe, również doładowywane z gniazdka (PHEV) zdołały „oswoić” tych, którzy byli niezdecydowani. Mało tego, jednym z powodów rosnącej popularności hybryd na polskim rynku są także ulgi w podatku akcyzowym, które umożliwiają producentom niewielką obniżkę cen. To z kolei przekłada się na lepszą sprzedaż, bowiem różnica w cenie pomiędzy samochodem hybrydowym, a modelem z napędem konwencjonalnym nie jest już tak uderzająca. Oczywiście najbardziej preferencyjna, bo zerowa stawka tego podatku, podobnie jak w przypadku samochodów czysto elektrycznych (BEV), obejmuje hybrydy ładowane z gniazdka (PHEV). 

Pirelli ELECT - opony stworzone dla samochodów elektrycznych i hybryd plug-in

Pirelli ściśle współpracuje z producentami pojazdów elektrycznych projektując dla nich nowoczesne rozwiązania – od opon Cycl-E do rowerów elektrycznych po flagowe opony samochodowe P Zero z technologią ELECT do samochodów elektrycznych i hybrydowych topowych światowych marek, takich jak m.in. McLaren, Porsche, Tesla, Volkswagen czy Volvo. W ogromnym skrócie, są to opony wykorzystujące technologie opracowane przez Pirelli w jednym celu - zwiększyć korzyści, jakie dają napędy elektryczne i plug-in.

Podstawką sukcesu było zrozumienie, że samochody hybrydowe plug-in (PHEV) i elektryczne (BEV) znacząco różnią się od modeli ze standardowymi układami napędowymi. Kluczowy w ich przypadku jest zasięg i precyzja jego określenia. Opony do takich aut powinny zatem mieć niski opór toczenia i precyzyjnie określony, niezmienny promień toczny. Auta te, przez zastosowanie akumulatorów, mają wysoką masę własną, opony do nich winny mieć zatem także odpowiednią nośność i stabilność konstrukcji. W wielu tego typu autach masa samych akumulatorów nierzadko przekracza pół tony.

No i sprawa kluczowa – ponadprzeciętna trakcja. Samochody elektryczne, ale również hybrydy plug-in o wysokich mocach charakteryzują się bardzo wysokimi osiągami, przede wszystkim w kwestii przyspieszenia. Ogromne wartości momentu obrotowego są dostępne praktycznie natychmiast po wciśnięciu pedału gazu. Dlatego też opona musi być w stanie przekazać moment obrotowy na drogę. Cicha praca silnika elektrycznego sprawia, że szum opon staje się wyraźnie słyszalny, musi być on więc możliwie niski. Z pomocą przychodzi tutaj opracowana przez Pirelli technologia PNCS, która jest skrótem od Noise Cancelling System (System Eliminowania Hałasu). Ma ona na celu zmniejszenie odczuwalnego niepożądanego dźwięku w kabinie auta, który jest wynikiem drgań powietrza znajdującego się wewnątrz pracującej opony. Dzięki temu rozwiązaniu firmy Pirelli, hałas ten może zostać zniwelowany nawet o 25%. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznego materiału absorbującego dźwięk, który jest umieszczany wewnątrz opony i pochłania drgania powietrza. Bez tego dodatku, wibracje powietrza są przenoszone przez obręcz i zawieszenie do wnętrza pojazdu i generują jednostajny szum. Wykonana ze specjalnej pianki „gąbka” składa się z otwartych komórek, które maksymalizują powierzchnię roboczą materiału oraz intensyfikują tłumienie wibracji zarazem redukując hałas.

Tagi: Pirelli,

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony