Ogumienie

Opony

ponad rok temu  14.03.2018, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 1 z 3

Jak dobrać opony do rodzaju samochodu? Co oznaczają symbole i etykiety na oponach? Dlaczego opony używane to hazard na drodze? Jak obniżyć poziom hałasu i opory toczenia? Jak zwiększyć efektywność paliwową i przyczepność opon? Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego radzi, jak wybrać właściwe ogumienie i jak o nie dbać, by zapewniały bezpieczeństwo.

Warto wiedzieć, że od kilku lat europejscy kierowcy – dzięki etykietom przyklejanym w widocznym miejscu na bieżniku – mogą przy kupnie opon już na pierwszy rzut oka porównać podstawowe parametry ogumienia. Pozwala to na dobranie ogumienia do swoich preferencji. Pamiętajmy, że opony różnych segmentów (premium, średnie, budżetowe) znacząco różnią się miedzy sobą jeśli chodzi o przyczepność, efektywność paliwową czy hałas. Różnica między oponami klasy A i G w przypadku drogi hamowania na mokrej nawierzchni przy 80 km/h to nawet 18 m1. Różnica w efektywności paliwowej między klasą A i G to nawet 7,5% w ilości zużytego paliwa.

– Prawidłowo dobrane opony to inwestycja w nasze bezpieczeństwo – opony są jedynym elementem styku samochodu z nawierzchnią i to od ich jakości zależy, jak samochód będzie się zachowywał na drodze, także w podbramkowych sytuacjach. Właściwości i jakość opon wpływają zarówno na komfort prowadzenia pojazdu, jak i na skuteczność w unikaniu wypadków czy stłuczek podczas trudnych sytuacji na drodze. – wskazuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Montaż dobrych opon to najprostszy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Jednym z poważnych błędów popełnianych przez kierowców w poszukiwaniu oszczędności jest zakup opon używanych. Według badania Moto Data, aż 32 proc.2 kierowców kupuje używane opony i podejmuje olbrzymie ryzyko jazdy na ogumieniu, o którego historii eksploatacji nic nie wie. Przykładowo, jazda przez kilka tygodni z obniżonym ciśnieniem wpływa na degradację warstw wewnętrznych opony, czego nie można ocenić gołym okiem. Dlatego opona musi być nieużywana, ale niekoniecznie wyprodukowana kilka miesięcy przed jej zakupem. Zasady przechowywania opon pozwolą ogumieniu zachować swoje właściwości fizyczne przez długi czas magazynowania. Opony podczas prawidłowego składowania w zasadzie w ogóle się nie starzeją.

Właściwe parametry – dobrane do wymagań kierowcy i rodzaju samochodu

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony