Ogumienie

Opony

ponad rok temu  10.11.2022, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 1 z 3

Poślizg, awaria, problemy z uruchomieniem silnika to typowe problemy, z jakimi przeciętny kierowca mierzy się każdej zimy. Zanim nadejdą mrozy, powinniśmy zatem zadbać o dobry stan techniczny naszego samochodu. Oczywiście, wielu podzespołów nie damy rady skontrolować sami bez użycia specjalistycznych urządzeń. Dobrze, by takie czynności wykonał za nas doświadczony mechanik, na przykład przy okazji wymiany opon. Jak więc należy przygotować samochód do zimy? Co koniecznie trzeba w nim sprawdzić? Oto rady ekspertów sklepu internetowego z częściami samochodowymi iParts.pl.

Warto pamiętać

  • W celu zniwelowania ryzyka wpadnięcia w poślizg, warto zmienić opony na zimowe o odpowiednim bieżniku (co najmniej 3-4 mm), a także sprawdzić stan techniczny zawieszenia oraz hamulców.

  • Zimą samochody, zwłaszcza z silnikami wysokoprężnymi, mogą mieć problemy z odpaleniem. Aby tego uniknąć, warto sprawdzić stan akumulatora, świec żarowych, a także płynów eksploatacyjnych (olej, płyn chłodniczy, układ paliwowy).

  • Często wiele kłopotów, szczególnie zimą, sprawiają rzeczy z pozoru błahe, jak np. płyn w spryskiwaczach, dywaniki, uszczelki czy oświetlenie. Wyeliminowanie wszelkich problemów w ich przypadku zajmuje dosłownie chwilę i może to wykonać każdy.

  • Śnieg i sól drogowa to zabójcy karoserii. Należy więc przygotować samochód na ich nadejście.

Niezbędna moc akumulatora

Bez sprawnego akumulatora można raczej zapomnieć o uruchomieniu jednostki napędowej. Dlatego też pierwszą rzecz, którą należy sprawdzić w samochodzie przed zimą jest stan naładowania baterii i jej moc rozruchową. Można to zrobić przy pomocy specjalnego testera. Przy okazji warto skontrolować również samochodową instalację elektryczną. Akumulator może bowiem rozładowywać się na skutek zwarcia w instalacji. Często może dochodzić także do problemów z jego ładowaniem podczas jazdy, czego przyczyną jest zazwyczaj niesprawny lub mało wydajny alternator.

Należy pamiętać również o tym, aby nie zostawiać na noc w samochodzie włączonych odbiorników prądu (np. świateł mijania, świateł pozycyjnych, radioodbiornika, oświetlenia kabiny itp.). Tego typu urządzenia i instalacje bardzo szybko rozładują akumulator.

- Podczas dużych, dwudziestostopniowych mrozów zaleca się wyjmować akumulator z samochodu i zabierać go na noc do domu. Wraz ze spadkiem temperatury zmniejsza się bowiem pojemność elektryczna baterii. Jeżeli nie korzystamy z samochodu przez dłuższy czas, warto przechowywać akumulator w ciepłym miejscu – zaleca Piotr Żaczek, ekspert motoryzacyjny iParts.pl.

Tagi: iParts,

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ senke 2 2 miesiące temu A jak patrzycie na to - https://mobilekspert.pl/onas.p... ? Czy tego typu sprawdzanie auta przed kupnem ma większy sens? Jak do tego podejść? Co mogą ewentualnie pominąć?
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ kataro 1 ponad rok temu I polecam sprawdzić stan ogumienia. Nie wszystko da się zauważyć samemu. U mnie problemy wychwycił dopiero wulkanizator w Krakowie - https://www.irmarserwis.pl/ofe... Nie nastawiajcie się, że ładnie wygląda, to wszystko jest dobrze.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony