Ogumienie

Opony

ponad rok temu  10.11.2022, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

Obecnie dostępne akumulatory to w głównej mierze baterie bezobsługowe. Dobrze jest jednak przynajmniej raz w tygodniu, szczególnie zimą, sprawdzić, jakiego koloru jest tzw. magiczne oko znajdujące się w obudowie akumulatora. Zielony kolor oznacza, że bateria jest naładowana, czarna barwa informuje o konieczności doładowania, natomiast biały lub żółty kolor sugeruje wymianę akumulatora na nowy.

Alternator – wydajne ładowanie baterii

Dla prawidłowego działania akumulatora istotne jest sprawne funkcjonowanie alternatora. Kluczowe w jego przypadku jest wykonanie pomiaru prądu ładowania. Alternator doładowuje w czasie jazdy baterię samochodową i jest jednocześnie źródłem prądu w czasie pracy jednostki napędowej. O awarii alternatora świadczy najczęściej paląca się kontrolka akumulatora podczas jazdy. Sygnalizuje ona, że prąd pobierany jest właśnie z baterii jednak nie jest ona na bieżąco doładowywana. W przypadku niesprawnego lub mało wydajnego alternatora zaleca się jego wymianę na nowy lub poddanie go specjalistycznej regeneracji.

Świece żarowe i zapłonowe dla skutecznego uruchomienia silnika

Świece żarowe to elementy typowe dla silników wysokoprężnych. Ich zadaniem jest wstępne podgrzanie komory spalania. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce pobierają prąd z akumulatora potrzebny w tym celu. Liczba świec żarowych odpowiada liczbie cylindrów w jednostce napędowej. W serwisie należy miernikiem sprawdzić ich stan, czy właściwie się nagrzewają. Nie jest tajemnicą, że właściciele Diesli mają najwięcej kłopotów w zimie z uruchomieniem silnika.

„Przepalone świece żarowe spowodują problemy z uruchomieniem silnika samochodu przy niskich temperaturach.

Świece zapłonowe z kolei to elementy kluczowe dla aut z silnikami benzynowymi. Należy je wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, czyli najczęściej są to przebiegi od 60 tys. km do 120 tys. km. Warto zrobić to przed zimą podczas przeglądu, jeżeli termin wymiany świec wypada w grudniu lub w styczniu.

Odpowiedni płyn chłodniczy ma istotne znaczenie

Przed sezonem zimowym koniecznie należy sprawdzić za pomocą glikometru temperaturę krzepnięcia płynu chłodniczego, co pozwoli zapobiec jego zamarznięciu. W następstwie złych parametrów jego krzepnięcia może dojść m.in. do rozsadzenia chłodnicy.

Dostępne produkty w sklepie z częściami samochodowymi iParts.pl produkty temperaturę zamarzania w granicach nawet -35 lub -37 stopni Celsjusza. Jeżeli konieczne jest uzupełnienie poziomu płynu w układzie chłodzącym samochodu, najlepiej wówczas dolać gotowy produkt, o ile ten w zbiorniku ma odpowiednie parametry. Koncentrat dodajemy tylko wtedy, gdy te parametry chcemy przywrócić. Płyn chłodniczy wymienia się co trzy-pięć lat.

Tagi: iParts,

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ Hania1992 3 ponad rok temu Warto skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu, takiego jak Autoexpress w Rybniku (https://autoexpress.rybnik.pl/), gdzie doświadczony zespół specjalistów przeprowadzi kompleksową kontrolę samochodu przed zimą.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ senke 2 ponad rok temu A jak patrzycie na to - https://mobilekspert.pl/onas.p... ? Czy tego typu sprawdzanie auta przed kupnem ma większy sens? Jak do tego podejść? Co mogą ewentualnie pominąć?
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ kataro 1 ponad rok temu I polecam sprawdzić stan ogumienia. Nie wszystko da się zauważyć samemu. U mnie problemy wychwycił dopiero wulkanizator w Krakowie - https://www.irmarserwis.pl/ofe... Nie nastawiajcie się, że ładnie wygląda, to wszystko jest dobrze.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony