
W uproszczeniu można więc powiedzieć, że symbol alpejski oznacza, że dana opona ma zimową, bardziej miękką, mieszankę, i najczęściej bieżnik z wieloma nacięciami. Zaś znaczek M+S wskazuje, że tylko bieżnik jest nieco bardziej śniegowy niż u opony typowo letniej.
Ma to także znaczenie dla samochodów typu suv. Napęd na wszystkie koła jest pomocny przy ruszaniu. Ale już przy hamowaniu i w zakrętach wyższa masa i środek ciężkości powodują, że taki samochód musi mieć opony dostosowane do pory roku. Jazda suv-em zimą na letnich oponach nie jest ani bezpieczna ani komfortowa.
Występujące obok siebie symbol płatka śniegu na tle góry oraz M+S podkreślają jakość opony i jej wysoką sprawność w niższych temperaturach, ale niekoniecznie tylko na drogach pokrytych śniegiem. Badania drogowe pokazują, że nawet przy bezśnieżnych dniach, przy temperaturach 10 st. C i poniżej, opony z symbolem alpejskim będą bezpiecznym rozwiązaniem. Im zimniej, tym przyczepność i większe bezpieczeństwo opon zimowych są bardziej widoczne.
- Jazda jesienią i zimą jest trudniejsza niż jazda wiosną i latem. Wcześniej zapadający zmrok, mgły, śliskie drogi i coraz niższe temperatury sprawiają, że każdy manewr musi być przeprowadzony z odpowiednim wyprzedzeniem i zachowaniem dużej ostrożności. W warunkach niskich temperatur nagłe hamowanie lub zmiana pasa ruchu grożą wpadnięciem w poślizg. Opona zimowa została stworzona po to, aby zapobiegać takim sytuacjom. Jej budowa, skład mieszanki i bieżnik wpływają na lepszą przyczepność w zimowe dni. Im większa przyczepność, tym mniejsze zagrożenie niespodziewanym zachowaniem samochodu. Dlatego warto korzystać z opon z symbolem alpejskim,ponieważ one dają gwarancję dobrych osiągów w warunkach zimowych i wpływają na nasze bezpieczeństwo – dodaje Piotr Sarnecki.
Komentarze (1)