Ogumienie

Opony

ponad rok temu  19.10.2018, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

W latach 2012-2013 na etykiecie opon w samochodach osobowych najczęściej występowały oznaczenia „E-C”, tj. „E” w przypadku oporów toczenia i „C” w przypadku przyczepności na mokrej nawierzchni. W 2017 r. ta etykieta była nadal najbardziej powszechna i stanowiła około jednej czwartej rynku opon w samochodach osobowych. Mniej niż 0,1% wszystkich opon jest obecnie oznaczone literami „A-A”, natomiast na ponad 98% etykiet wszystkich opon nadal występują oznaczenia poniżej „B-B”. Tak mówią wyniki raportu MSTyr15, sfinansowanego przez Komisję Europejską.

Etykieta oznaczenia opon zachęca do konkurencji i różnicuje produkty w oparciu o ich parametry eksploatacyjne, umożliwiając konsumentom podejmowanie świadomych decyzji. Ewolucja rynku w kierunku opon o wyższych parametrach eksploatacyjnych – zarówno pod względem zużycia paliwa, jak i bezpieczeństwa – może mieć znaczący pozytywny wpływ na nasze środowisko i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Nowy raport na temat wpływu systemu etykietowania opon na europejski rynek opon po pierwszych pięciu latach wykazał stałą ewolucję rynku, natomiast nie odnotowano jeszcze znaczącego wzrostu w zakresie wprowadzania na rynek opon z najwyższymi oznaczeniami. Najpopularniejszym oznaczeniem opon w Europie nadal pozostaje „E-C”. W badaniu uwypuklono potrzebę dalszego podkreślania celu etykietowania opon, to jest wspierania bardziej świadomych wyborów.

Finansowany przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy (ETRMA) raport, opracowany przez Lizeo Group obejmuje analizę 400 000 etykiet opon w 28 krajach UE w latach 2012-2017. Sprawdzono też poziom wykorzystania opon charakteryzujących się różnymi kombinacjami oporu toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni. Pierwszy parametr wpływa na oszczędność paliwa i niższą emisję spalin, natomiast drugi jest wskaźnikiem bezpieczeństwa opon na mokrych drogach. Oba wskaźniki należy rozpatrywać łącznie, ponieważ są wynikiem kompromisu.

  • Badanie branżowe pokazuje powolną asymilację rynkową opon z etykietami o najwyższych oznaczeniach

  • Zamiast przeprowadzania przedwczesnych zmian oznaczeń etykiety priorytetowo należy traktować wysiłki mające na celu zwiększenie nadzoru rynku i świadomości korzyści wysokiej jakości opon

W opublikowanym w październiku raporcie stwierdza się, że etykieta oznaczenia opon jest nadal „młodym narzędziem” – nie jest wystarczająco dobrze znana kierowcom i menedżerom flot. W rezultacie nadal istnieje znaczny potencjał wzrostu znajomości dotychczasowego systemu etykietowania opon.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony