ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

nie przegap

Ogumienie

Fachowe porady

ponad rok temu  04.10.2021, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 2 z 2

Wysokość bieżnika

Trzeba pamiętać o dopuszczalnej wysokości bieżnika. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym w Polsce minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm zarówno dla opony letniej, jak i zimowej. Aktualnie większość opon wyposażona jest w tzw. wskaźnik TWI (tread wear indicator – wskaźnik zużycia bieżnika). Są to zgrubienia w rowkach na środku bieżnika. Ich lokalizacja oznaczona jest trójkątem na ścianie bocznej opony. Do pomiaru głębokości można wykorzystać miernik dostępny na stacjach benzynowych. Kierowca może też dokonać pomiaru we własnym zakresie przy pomocy monety dwuzłotowej. Gdy złota obwódka w całości chowa się w zagłębieniach bieżnika, wtedy warunek minimalnej głębokości został zachowany. Należy pamiętać o skontrolowaniu kilku miejsc bieżnika, w rowkach poprzecznych i obwodowych.

– Zużyty bieżnik w znacznym stopniu odpowiada za ograniczoną trakcję, co przekłada się na wydłużoną drogę hamowania. Gdy jest płytszy niż 3 mm to nie zapewnia odpowiedniego odprowadzania nadmiaru wody spod kół, prowadząc do utraty przyczepności, tzw. zjawiska aquaplaningu – wyjaśnia Artur Posłuszny.

Właściwe ciśnienie

Nie należy zapominać o odpowiednim ciśnieniu w oponach, które gwarantuje bezpieczeństwo i komfort. Prawidłowa, wskazana przez producenta wartość ciśnienia znajduje się w instrukcji obsługi, naklejce na słupku przy drzwiach pojazdu, klapce wlewu paliwa lub tabliczce znamionowej przy kole zapasowym. Warto pamiętać, że pomiaru należy dokonywać na zimnym ogumieniu lub po jeździe nie dłuższej niż 2 km. Zbyt niskie ciśnienie w oponach w stosunku do obciążenia pojazdu, może prowadzić do poślizgu między barkiem a środkiem opony. Taka sytuacja przyczynia się do większego zużycia, a tym samym skrócenia żywotności ogumienia. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie w stosunku do obciążenia auta powoduje wzrost nacisku wokół środka styku opony z podłożem i zwiększa jej zużycie w tej części. Warto również pamiętać o właściwym obciążeniu pojazdu.

Opona dopasowana do sezonu i dobrze przechowywana

Opony należy dopasować do sezonu, gdyż użytkowanie niezgodnie z przeznaczeniem przyczynia się do niszczenia powłoki. Eksploatacja opon letnich zimą powoduje, że guma jest sztywna. Jeśli opony zimowe będziemy eksploatowali latem, błyskawiczne ścieranie się bieżnika jest niemal gwarantowane. Ponadto opony należy przechowywać w odpowiedni sposób. Oznacza to, że ogumienia nie można wystawiać na działanie promieni słonecznych i należy składować w miejscu ciemnym, suchym i chłodnym. Zapobiegnie to pękaniu gumy, która pozostanie sprężysta.

Fot. Yokohama

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony