
Gianantonio Magnani, Marco Tronchetti Provera, Ferruccio Resta, Maurizio Boiocchi. Fot. Pirelli
Nowa trzyletnia umowa na badania pomiędzy Pirelli i Politechniką w Mediolanie podpisana została przez Marco Tronchetti Provera - wiceprezesa i dyrektora generalnego Pirelli oraz Ferruccio Resta, Rektora Politechniki w Mediolanie. Pierwotną umowę Joint Labs, która właśnie została przedłużona, zawarto w 2011 r., w celu opracowania innowacyjnej technologii opon przyszłości.
Niektóre z wyzwań, które Pirelli i Politechnika w Mediolanie będą podejmować wspólnie przez następne trzy lata, to między innymi wykorzystanie nanocząsteczek do produkcji opon o niskim wpływie na środowisko, studia w zakresie modelowania matematycznego w celu wsparcia programu Cyber Tyre, a także rozwój innowacyjnych materiałów, które mogą chronić oponę przed starzeniem. Projekty takie jak te, stanowią kluczowe filary wspólnej misji, która łączy te dwie włoskie instytucje.
Współpraca pomiędzy Politechniką w Mediolanie i Pirelli ma długą historię: w 1870 roku, tuż po tym, jak Giovanni Battista Pirelli ukończył studia na politechnice, był zachęcany przez jednego z jego wykładowców, Giuseppe Colombo, do studiów w zakresie inżynierii chemicznej, a zwłaszcza produkcji gumy. Giovanni Battista Pirelli stał się pierwszym człowiekiem, który wprowadził ten rodzaj przemysłu do Włoch, tworząc firmę Pirelli & C. w 1872 roku.
Z biegiem lat, istniało wiele pól, na których realizowana była współpraca pomiędzy Politechniką a Pirelli, w celu wykorzystania synergii między światem akademickim a biznesem. Wśród różnych wspólnych przedsięwzięć znalazły się projekty takie jak CORECOM (Consorzio Ricerche Elaborazione Commutazione Ottica Milano), stworzony w 1995 r., jako jedno z pierwszych publiczno-prywatnych konsorcjów we Włoszech, będący jednym z czołowych w zakresie międzynarodowej fotoniki.
Ostatnia faza umowy, która potrwa trzy lata, od 2017 do 2020 roku, będzie koncentrować się na dwóch kluczowych obszarach badań: projektowaniu innowacyjnych materiałów oraz rozwoju produktów i cybertechnologii.
Oto niektóre z obszarów, na których skoncentrują się badania:
Nowe materiały: modyfikowane polimery, nanocząsteczki, nowe materiały o niskim wpływie na środowisko, dynamika molekularna.
Obszary rozwoju produktów i technologii cybernetycznych: redukcja szumów, odporność na aquaplaning, aerodynamika opon, opracowanie modeli matematycznych układów scalonych w ramach Cyber Tyres w celu gromadzenia danych, umożliwiających inteligentne sterowanie pojazdami i rozwój innych usług, które stanowić będą wartość dodatkową.
Komentarze (0)