
Gianantonio Magnani, Marco Tronchetti Provera, Ferruccio Resta, Maurizio Boiocchi. Fot. Pirelli
Partnerstwo przyniosło również ważne efekty, zarówno jeśli chodzi o osiągi opon, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój, dzięki zastosowaniu zaawansowanych materiałów. W szczególności 15 projektów badawczych zostało przydzielonych młodym absolwentom w dziedzinie chemii materiałowej, a dwa doktoraty ukończono w wyniku współpracy z Pirelli.
Badania przez ostatnie trzy lata koncentrowały się głównie na produkcji i funkcjonalności ładunków węglowych (od grafenu do nanorurek węglowych) przygotowaniu zmodyfikowanego włókna krzemu oraz badaniach nad alternatywnymi źródłami kauczuku naturalnego, a także na tworzeniu innowacyjnych polimerów i samonaprawiających się materiałów.
Ogromna praca została wykonana również w sektorze mechanicznym. Od 2011 roku aktywowano 12 kontraktów badawczych pod kątem Cyber Tyre i Formuły 1, koncentrując się na badaniu wzajemnego oddziaływania między oponami, a nawierzchnią drogi.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się opony, które wytwarzają bardzo mało hałasu (znane jako projekt Silent Tire). W związku z tym, wprowadzono nowe metody pomiaru hałasu wewnętrznego wytwarzanego przez poruszającą się oponę. Dzięki projektowi Tread Modeling Automation przeprowadzono również badania nad modelowaniem opon oraz charakterystyką różnych letnich, zimowych i całorocznych wzorów bieżnika.
Historia współpracy to długa historia wielu udanych projektów, które będą kontynuowane w nadchodzących latach.
Ferruccio Resta, rektor Politechniki Mediolańskiej:
“Współpraca Pirelli z naszą uczelnią jest trwała, potwierdzając tym samym, że świat badań oraz innowacji, środowisk akademickich i biznesu maszeruje w tym samym tempie i pozwala wspólnie witać stojące przed nami wyzwania. Wśród nich kluczowym elementem jest mobilność: która wzywa nas do przeprojektowania nie tylko naszych horyzontów technicznych, ale także urbanistycznych. Z tego powodu program Joint Lab, realizowany we współpracy z Pirelli, nabiera jeszcze większego znaczenia dla naszej uczelni i dla Mediolanu. To porozumienie, które prowadzi nas w tym samym kierunku, w którym idzie miasto, które ma wszystkie atuty, by stać się prawdziwym hubem, jeśli chodzi o techniczny rozwój nowoczesnej mobilności. I jest to szansa, przy której nie możemy sobie pozwolić, by nie być przygotowanym.".
Komentarze (0)