Ogumienie

Fachowe porady

AKCJA ZIMA

ponad rok temu  28.11.2022, ~ Michał Żak   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Dostosowanie stylu jazdy do warunków zimowych nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale pomaga także zwiększyć żywotność opon. Continental radzi jak jeździć ostrożnie oraz w jaki sposób dbać i przechowywać opony zimowe.

Jeśli ciśnienie w oponie jest o 0,4 bara za niskie, spowoduje to skrócenie żywotności opony o 30%. Jednocześnie koszty paliwa wzrosną o 2%.

Temperatury spadają, wzrasta za to zużycie energii przez nasze samochody – zimą obciążenie elektryczne pojazdu zwiększa się. Ogrzewanie, podgrzewane fotele czy podgrzewane szyby powodują gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię. Niemieckie stowarzyszenie motoryzacyjne ADAC oblicza, że zużycie energii na poziomie 100 watów zwiększa zużycie paliwa przez pojazd o 0,1 litra na 100 kilometrów. Elektryczna nagrzewnica może na tym odcinku spalić nawet dwa litry paliwa. Opony podczas zimy również poddawane są większym obciążeniom niż w trakcie cieplejszych miesięcy. Układ lameli w bieżniku oraz skład gumy stosowanej w oponach zimowych dostosowane są do specyficznych warunków zewnętrznych panujących o tej porze roku, tak aby zapewnić niezbędne bezpieczeństwo na śniegu, lodzie i w niskich temperaturach. Efektem ubocznym jest to, że opony zimowe wykazują wyższe opory toczenia, co wpływa na ich efektywność energetyczną. Również szybciej się zużywają i po kilku sezonach trzeba je wymienić, gdy głębokość bieżnika nie jest już na wystarczającym poziomie. Jednak dzięki odpowiedniemu stylowi jazdy i należytemu traktowaniu opon, kierowcy mogą zwiększyć okres ich użyteczności, a przede wszystkim mieć pewność, że podróże będą bezpieczne.

Ciśnienie i głębokość bieżnika: regularna kontrola to podstawa

Ciśnienie w oponach ma duży wpływ na ich trwałość. Nawet niewielki spadek poniżej poziomu rekomendowanego przez producenta może prowadzić do niepotrzebnie wysokich oporów toczenia, a tym samym do zwiększonego zużycia opony. Przykładowo, jeśli ciśnienie w oponie jest o 0,4 bara za niskie, spowoduje to skrócenie żywotności opony o 30%. Jednocześnie koszty paliwa wzrosną o 2%.

- Kierowcy, którzy chcą oszczędnie korzystać z opon, powinni regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie, sprawdzać ich ciśnienie i w razie potrzeby uzupełniać je zgodnie z wytycznymi producenta. Informacje te można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu, na wewnętrznej stronie drzwi kierowcy lub przedniego pasażera albo na wewnętrznej stronie korka wlewu paliwa. Pamiętajmy również, że zbyt duże ciśnienie powietrza w oponach to także negatywny wpływ na ich żywotność i właściwości jezdne pojazdu - mówi Paweł Skrobisz, szef działu technicznego w Continental Opony Polska Sp. z o.o.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony