Ogumienie

Opony

Opony osobowe

9 miesięcy temu  03.06.2020, ~ Administrator   

Strona 1 z 2

Zachowaj dystans i unikaj niepotrzebnego kontaktu – to najważniejsze motto w czasach koronawirusa. Dla wielu osób ich własny samochód jest najbezpieczniejszym i najbardziej godnym zaufania środkiem transportu. W tej chwili nie da się przewidzieć, które miejscowości letniskowe będą otwarte, ale urlop w kraju zamieszkania zapowiada się na jedną z najpopularniejszych form wypoczynku w tym roku.

Dlatego tak ważne jest, aby Twój samochód był przygotowany do wakacyjnych podróży. Continental radzi, na co warto zwrócić uwagę.

Sprawdź głębokość bieżnika i ciśnienie w oponach

Kontrola opon jest niezbędna. Opony są tym, co utrzymuje kontakt z drogą. To właśnie dzięki nim wiele systemów – w tym ABS, ESP i układ awaryjnego hamowania – może w pełni wykorzystać swój potencjał. Tak więc w pełni funkcjonalne opony mają decydujące znaczenie dla zapewnienia jak najbezpieczniejszej jazdy w lecie. Jednym z kluczowych czynników jest głębokość bieżnika. Ustawowa dolna granica wynosi 1,6 milimetra. Eksperci z firmy Continental zalecają jednak wymianę opon letnich, gdy głębokość ich bieżnika spadnie poniżej trzech milimetrów. W ofercie producenta znajdują się np. opony letnie PremiumContact™ 6, charakteryzujące się krótką drogą hamowania na mokrej nawierzchni, co potwierdza etykieta UE.

Mocno zużyte opony mogą stać się czynnikiem ryzyka, szczególnie przy deszczowej pogodzie, na mokrej nawierzchni. W lecie często występują nagłe ulewy. Po długim okresie suszy, deszcz miesza się z kurzem i pyłkami, tworząc na mokrym asfalcie śliską warstwę. Testy na torze Contidrom pod Hanowerem wykazały, że droga hamowania z prędkości 100 km/h jest na mokrej nawierzchni dłuższa o około 12 metrów. W miejscu, w którym samochód zatrzymuje się na suchej drodze, na mokrej nawierzchni ten sam samochód nadal jedzie z prędkością 50 km/h, pomimo, że kierowca naciska hamulec. Taki był wynik testów nowych opon letnich Continental PremiumContact™ 6 w rozmiarze 225/45 R17, zamontowanych w aucie Volkswagen Golf 7.

Niskie ciśnienie w oponach może również wydłużyć drogę hamowania na mokrej nawierzchni, a także wpłynąć na precyzję kierowania pojazdem. Testy przeprowadzone przez firmę Continental wykazały, że jazda na oponach przy ciśnieniu o zaledwie 0,4 bara mniejszym od zalecanego może skrócić przebieg opon, czyli długość użytkowania o jedną trzecią. Przed wyjazdem na wakacje należy również dostosować ciśnienie w oponach do dodatkowego ciężaru w aucie – i większego obciążenia tylnej osi w przypadku ciągnięcia przyczepy kempingowej. Sprawdzanie opon w holowanej przyczepie również ma sens. Jeśli masz koło zapasowe – pełne lub dojazdowe – upewnij się, że jego opona też jest prawidłowo napompowana i w dobrym stanie. Właściwe ciśnienie w oponach znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu oraz na naklejce na słupku drzwi kierowcy.

Maseczka na twarz, rękawiczki i środki dezynfekujące: to, czego potrzebujesz podczas wizyty w warsztacie

Tagi: Continental,

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony