ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

ponad rok temu  22.04.2021, ~ Administrator   Czas czytania 3 minuty

Strona 2 z 2

Częstym czynnikiem powodującym hałas opon są uszkodzenia, dlatego warto systematycznie kontrolować stan ogumienia. Głośniejsze dźwięki słychać np. przy ząbkowaniu opon, czyli nierównomiernym zużyciu bieżnika (szybsze starcie środka).

Etykiety opon zgodne z przepisami UE

W Europie istnieją przepisy dotyczące emisji hałasu, a informacja o hałasie emitowanym przez oponę znajduje się na jej etykiecie. 

- Dostosowując swoje opony do tych przepisów, Yokohama tak projektuje profil opony i wzór bieżnika, aby uzyskać bardziej jednolity nacisk na nawierzchnię, co przyczynia się do obniżenia emisji hałasu – wyjaśnia Artur Posłuszny, reprezentujący markę w Polsce.

Rozważając zakup opon również pod względem ich głośności, powinniśmy sprawdzić dane na etykiecie. Od 1 maja 2021 r. parametr poziomu hałasu oznaczany jest tu przez liczbę decybeli i litery A, B lub C. Najcichsze ogumienie ma klasę A, najgłośniejsze C. Różnica wynosi pozornie niewiele, dokładnie 3 dB (A), ale w praktyce jest ona mocno odczuwalna. Co ważne, poziom hałasu jest mierzony przy prędkości 80 km/h przy wyłączonym silniku. W przypadku opon wprowadzonych na rynek przed 1 maja 2021 r. obowiązują dotychczasowe regulacje i oznaczenia. Zgodnie z nimi poziomu hałasu oznaczany jest przez liczbę fal. Najcichsze ogumienie ma jedną falę, najgłośniejsze trzy. Trzeba też zaznaczyć, że nie zawsze poziom z oznaczeń przekłada się na rzeczywiste odczucia kierowców.

Tagi: Yokohama,

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ Damian 3 2 miesiące temu Głośność opon zależy głównie od kilku czynników, takich jak: Budowa opony: Konstrukcja opony, rodzaj bieżnika i struktura ściany bocznej mogą wpływać na generowanie hałasu. Rodzaj bieżnika: Charakterystyka bieżnika, jego wzór i rodzaj mieszanki gumy mają wpływ na generowanie dźwięku podczas jazdy. Ciśnienie w oponach: Niewłaściwe ciśnienie w oponach może zwiększać tarcie i generować więcej hałasu. Stan nawierzchni: Różne rodzaje dróg mogą wpływać na głośność opon. Nawierzchnie szorstkie mogą zwiększać dźwięk, podczas gdy gładkie mogą zmniejszać. Technologia tłumienia hałasu: Niektóre opony posiadają specjalne technologie redukujące hałas, co może wpływać na ich głośność. Wszystkie te czynniki łączą się i wpływają na ogólną głośność opon podczas jazdy. Mam nadzieje, że te informację okazały się przydany https://stiservice.pl/uslugi/w... życzę miłego dnia
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ kastor 2 ponad rok temu Hehe... z oponami jest jazda czasami. Przechodziliśmy przez to. Oczywiście dziura w najgorszym momencie. Mam sprawdzonego wulkanizatora w Krakowie tj. https://www.irmarserwis.pl/ofe... i on mi takie rzeczy załatwia, ale nie zmienia to faktu, że wynika z tego strata czasu. A ja go nie mam.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
  • ~ Skup Aut 1 ponad rok temu Skup Aut Warszawa Skup Aut Uszkodzonych https://iskupautwarszawa.pl/...
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony