
Na zimę tylko z oznaczeniem 3PMSF
Wyjazdy na święta, ferie zimowe i wyprawy w górski teren wymagają użycia opon oznaczonych symbolem alpejskim: płatkiem śniegu na tle 3 górskich szczytów i skrótem 3PMSF (ang. Three-peak Mountain Snowflake). Taki też powinny posiadać właściwe opony całoroczne. To stosowane w UE oznaczenie gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa w zimowych warunkach, gdyż przyznawane jest po dokładnym przetestowaniu danego modelu opon pod kątem przyczepności na śniegu. Oznaczenie takie widnieje nie tylko na boku GEOLANDAR A/T G015, ale również na osobowej oponie Yokohama BluEarth-4S AW21. Zastosowane w tej ostatniej rozwiązania, czyli nowa mieszanka gumy, wykorzystująca polimery o zamkniętych połączeniach krzemionki oraz solidna budowa bieżnika z mocnymi blokami na barku i układem rowków w kształcie litery V gwarantują szeroką powierzchnię styku opony z podłożem, co zapewnia dobre prowadzenie niezależnie od pory roku.
Polacy cenią budżetówki
Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w Raporcie Branży Motoryzacyjnej 2018/2019 podał, że sprzedaż opon całorocznych z homologacją zimową wzrosła u nas rok do roku o 29 proc. i w tej chwili stanowią one 4 proc. rynku. Oferuje je coraz więcej marek, zarówno tych premium, jak i budżetowych, przy czym te ostatnie wybiera w Polsce ok. 45% kierowców. Przykładem opony całorocznej z homologacją zimową z segmentu ekonomicznego jest PRESA PWA. Bezpieczeństwo i przyczepność na śniegu zapewniają jej lamele 3D, a także konstrukcja bieżnika odpowiedzialna za optymalną trakcję i balans między przyczepnością, a niskimi oporami toczenia. Opona jest wyjątkowo trwała i cicha, co przekłada się na dłuższy przebieg. Twarda mieszanka w stopce zwiększa sterowalność autem na zakrętach i dynamiczne przyspieszanie.
Klimat w Polsce powoli się ociepla, a koncerny oponiarskie opracowują coraz nowsze technologie, aby proponować kierowcom opony maksymalnie dopasowane do ich potrzeb. Udział opon całorocznych na krajowym rynku znacząco rośnie, ale wciąż większość zmotoryzowanych Polaków deklaruje sezonową wymianę ogumienia. Czy opony całoroczne całkowicie zastąpią u nas opony sezonowe? Na to się raczej nie zapowiada, ale na pewno jest to rozwiązanie, na które czekało wiele osób.
Komentarze (1)