ReklamaB1 ŚO Sailun 04.05-03.06 Mirek

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

nie przegap Świat Opon

7 miesięcy temu  18.10.2022, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

Zima coraz bliżej, dlatego też większość kierowców zaczyna poważnie myśleć o wymianie opon z letnich na zimowe. W Polsce używanie opon zimowych jest jednak tylko zaleceniem, lecz w wielu krajach Europy to już obowiązek. Kiedy więc i czy powinniśmy zmieniać opony letnie na zimowe w 2022 r.? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy eksperta z czołowego sklepu internetowego z produktami samochodowymi w Polsce, iParts.pl.

Wymiana opon na zimowe w Polsce w roku 2022

Regulacje dotyczące opon zimowych są różne w zależności od kraju. Przykładowo, przepisy pod tym względem w Austrii są inne niż w Belgii czy Francji. Niekiedy opony zimowe są obowiązkowe, a czasem jedynie zalecane.

Polskie przepisy nie przewidują czegoś takiego jak obowiązek wymiany opon na sezonowe. Nie istnieje konkretna, graniczna data ani precyzyjnie określone warunki pogodowe do takiej wymiany. Za jazdę na oponach letnich zimą nie można więc zostać ukaranym mandatem karnym. Tyle że jazda na takim ogumieniu w trudnych warunkach zimowych jest po prostu niebezpieczna!

- Jadąc na ogumieniu niedostosowanym do sezonu zimowego, kierujący wydłuża drogę hamowania i pogarsza trakcję samochodu. Może się to skończyć, w najlepszym wypadku, uderzeniem w tył innego pojazdu lub koniecznością pozostawieniem samochodu na parkingu w czasie naprawdę złej pogody – przekonuje Grzegorz Kinczewski, ekspert ds. ogumienia samochodowego iParts.pl.

W Polsce zaleca się wymianę opon letnich na zimowe w przypadku tzw. zimowych warunków pogodowych, czyli oblodzenia nawierzchni i rozmokłego lub ubitego śniegu.

Jeżeli jednak w samochodzie mamy założone ogumienia wielosezonowe, wówczas problem ten nas nie dotyczy. W takim przypadku wymiana opon na sezonowe nie jest konieczna. Jeżeli jednak posiadamy opony letnie, warto się ich pozbyć na okres jesienno-zimowy.

Według ekspertów opony zimowe należy założyć w samochodzie w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz w ciągu dnia oscyluje w granicy około 7oC. To powszechnie przyjęta wartość graniczna, przy której ogumienie letnie staje się twarde i traci sporą część swoich właściwości. Z kolei opona zimowa nie jest na tyle miękka, aby dochodziło do zbyt szybkiego ścierania się jej bieżnika.

„Symbol M + S na oponie oznacza, że opona jest odpowiednia do jazdy na błocie i śniegu.”

Dlaczego opony zimowe sprawdzają się doskonale w niskich temperaturach?

Opony zimowe są tak projektowane, aby mogły zagwarantować pełne osiągi w niskiej temperaturze otoczenia. Ich mieszanka gumowa zawiera większą ilość naturalnej żywicy, przez co zimówki zachowują odpowiednią elastyczność, nawet w temperaturze poniżej 7°C, a także lepiej trzymają się nawierzchni drogi. Rowki i żebra na bieżniku opony zimowej są głębsze niż te w oponach letnich. Zapewnia to stabilną i bezpieczną jazdę po śniegu.

Tagi: iParts,

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony