ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

nie przegap Świat Opon

ponad rok temu  03.11.2022, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 1 z 3

Wielosezonowe czy zimowe? Na tak postawione pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. W zasadzie współczesnych kierowców można podzielić na dwie podstawowe grupy - zwolenników sezonowej wymiany opon oraz amatorów ogumienia całorocznego. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest powszechnie stosowane, i posiada swoje wady oraz zalety. Racjonalna więc odpowiedź na pytanie, czy lepsze są opony stricte zimowe, czy może wielosezonowe brzmi - to zależy. A czynników determinujących wybór typu ogumienia na sezon zimowy jest wiele.

Opony zimowe – wady i zalety

Pierwsze opony zimowe powstały w 1934 roku w Finlandii, a zaprojektowała je firma Suomen Gummitehdas Osakeyhtio (obecnie Nokian). Początkowo były jednak przeznaczone wyłącznie dla pojazdów ciężarowych. Dopiero w 1936 roku stworzono opony zimowe dla samochodów osobowych.

Głównym wyznacznikiem wymiany opon na zimowe jest temperatura, która musi utrzymywać się na poziomie poniżej 7°C. Wraz z nadejściem zimy warunki na drodze stają się coraz trudniejsze przede wszystkim z uwagi na coraz częstsze opady śniegu lub marznącego deszczu. Na takie warunki ogumienie musi zostać odpowiednio dobrane.

Producenci zimowego ogumienia stawiają w głównej mierze na dedykowaną na takie warunki rzeźbę bieżnika. Większa ilość lameli poprawia trakcję, lepiej wchodząc w śnieg i błoto pośniegowe, natomiast szerokie rowki bieżnika zapewniają skuteczniejsze odprowadzanie opadów spod czoła opony. Oba te elementy mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ gwarantują lepszą przyczepność ogumienia z nawierzchnią.

Nie tylko bieżnik takich opon lepiej adaptuje się do zimowych warunków. Również zastosowane mieszanki ze zwiększoną ilością naturalnego kauczuku oraz dodatkiem z krzemionki i takich komponentów, jak np. oleje roślinne lub żywica sprawiają, że opona jest bardziej elastyczna, nie twardnieje w niskich temperaturach i lepiej przylega do nawierzchni drogi. Istotne są także oznaczenia. Zazwyczaj na boku opony stricte zimowej znajduje się symbol płatka śniegu i górskie szczyty oraz skrót 3PMSF, co oznacza, że jest ona dostosowana do najtrudniejszych warunków pogodowych.

W Europie opony zimowe oznaczane są symbolem M+S (ang. Mud + Snow, pol. Błoto + Śnieg) oraz piktogramem przedstawiającym trzy szczyty górskie i śnieżynkę. Jednak warto wiedzieć, że opony wielosezonowe (całoroczne/uniwersalne) również posiadają takie symbole.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ papajak 1 ponad rok temu To dobrze, że poruszacie ten temat . W czasie sezonu (letni, zimowy) warto szukać opinii ekspertów. Opony to niełatwy temat. Od jakiegoś czasu nie muszę się tym zbytnio przejmować, bo mam auto na wynajem długoterminowy z Masterlease i ekipa serwisowa wymienia je sama, a nawet przechowuje. Także mogę zaufać specom, a sam mam więcej spokoju na co dzień.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony