ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

nie przegap Świat Opon

ponad rok temu  03.11.2022, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

Typowe opony zimowe, dzięki swojej konstrukcji, skracają drogę hamowania i zapewniają większą przyczepność, jednak za cenę zwiększonego hałasu oraz mniejszej odporności na wysokie temperatury. Oczywiście, jazda na nich latem jest możliwa, jednak ulegną wówczas bardzo szybkiemu zużyciu.

Opona całoroczna – wady i zalety

Opony całoroczne mogą być ciekawym rozwiązaniem dla tych kierowców, którzy jeżdżą bardzo rzadko, na krótkich dystansach oraz w mieście. W takich warunkach opony całoroczne w zupełności wystarczą. Ogumienie tego typu to oszczędność czasu związana z brakiem konieczności ich wymiany, a co za tym idzie i oszczędność pieniędzy.

Opony wielosezonowe zakłada się najczęściej do auta miejskich, używanych do codziennej, mało wymagającej eksploatacji. Oczywiście tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się w pojazdach o dużych gabarytach (auta terenowe, duże, uterenowione SUV-y), użytkowanych np. poza miastem, przy dużych prędkościach. Może i trakcja w ich przypadku będzie nieco lepsza niż w oponach letnich, jednak zużycie bieżnika o wiele szybsze.

Opony całoroczne szybciej się zużywają – w końcu są eksploatowane przez okrągły rok w różnych warunkach. Z jednej strony muszą mieć bardziej agresywny bieżnik, który negatywnie wpływa na komfort oraz kulturę jazdy, z drugiej zaś mieszanka musi być nieco bardziej miękka, aby zapewnić odpowiednią trakcję latem. Wszystko to przekłada się na zwiększone zużycie bieżnika tego typu.

A więc, zimówki czy całoroczne?

Jeżeli jeździmy regularnie w naprawdę długie trasy, warto wybrać dedykowane ogumienie na sezon zimowy. Przy naprawdę dużych przebiegach auta zakładanie opon wielosezonowych mija się więc z celem. Tego typu ogumienie nie przetrwa tych wszystkich sezonów eksploatacji. Jeżeli z kolei roczny przebieg to jakieś 10-20 tys. km to kupując dedykowane zestawy na sezon letni i zimowy ryzykujemy, że zanim opony ulegną zużyciu, to się po prostu zestarzeją. W takim przypadku opony całoroczne będą lepszym wyborem. Tym bardziej, że wiele dostępnych w sklepie iParts.pl modeli zapewnia bardzo dobrą trwałość.

Zaletą opon wielosezonowych jest na pewno dobre odprowadzanie wody, co jest również cechą opon zimowych. Co ciekawe, wiele modeli opon wielosezonowych powstało w oparciu o opony zimowe, jednak dostosowano je tak, aby mogły wydajnie funkcjonować w wysokich temperaturach. Zmodyfikowana mieszanka przy pozostawieniu charakterystycznego dla ogumienia zimowego układu lamelek pozwala na bezpieczną jazdę na wielosezonówkach również latem. Oczywiście, opona całoroczna na gorącej, suchej nawierzchni będzie się gorzej spisywać niż dedykowana opona letnia dobrej jakości.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ papajak 1 ponad rok temu To dobrze, że poruszacie ten temat . W czasie sezonu (letni, zimowy) warto szukać opinii ekspertów. Opony to niełatwy temat. Od jakiegoś czasu nie muszę się tym zbytnio przejmować, bo mam auto na wynajem długoterminowy z Masterlease i ekipa serwisowa wymienia je sama, a nawet przechowuje. Także mogę zaufać specom, a sam mam więcej spokoju na co dzień.
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony