ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

ponad rok temu  12.07.2019, ~ Administrator   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

Tajemnicze indeksy

Samochód obciążony wakacyjnym bagażem zachowuje się zupełnie inaczej na drodze. Przed podróżą warto zainteresować się dwoma informacjami dotyczącymi ogumienia. Indeksy prędkości i ładowności danej opony mają kluczowe znaczenie i zapewniają bezpieczeństwo w trasie. Pierwszy, wyrażony literą, informuje o maksymalnej prędkości, z jaką pojazd może się poruszać. Drugi, wskazany wartością numeryczną, informuje o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu w kilogramach, przy zachowaniu dopuszczalnej przez producenta prędkości. 

– Oba parametry można znaleźć na ścianie bocznej opony przy informacji o jej rozmiarze. W przypadku letniej opony Yokohama BluEarth-A AE50 w rozmiarze 205/55R16 w jednej z kombinacji posiada ona indeks prędkości V, co oznacza prędkość maksymalną 240 km/h, a indeks nośności 91 – co określa ciężar na 615 kg na jedną oponę. Polskie prawo drogowe zakazuje poruszania się pojazdami, w których zamontowane jest ogumienie o niższym indeksie prędkości i nośności niż określony przez producenta. Jeżeli taka sytuacja zaistnieje, a samochód będzie uczestniczył w wypadku, firmaubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania – tłumaczy Artur Posłuszny.

Na co zwrócić uwagę w czasie podróży?

Zachowanie auta podczas jazdy daje nam wskazówki czy opona nie uległa przypadkiem uszkodzeniu. Powinny nas zaniepokoić takie sygnały, jak nagłe wibracje wyczuwalne na kierownicy czy zbaczanie auta z toru jazdy – ściąganie na jedną stronę. W takiej sytuacji należy przerwać jazdę, wstępnie ocenić stan ogumienia na własną rękę, a następnie udać się, wykorzystując koło zapasowe, dojazdowe lub zestaw naprawczy do profesjonalnego serwisu. Fachowa diagnoza postawiona w odpowiednim momencie ograniczy koszty naprawy oraz zapobiegnie niebezpieczeństwu na drodze.

Najczęściej zdarza się ...

Do najczęstszych uszkodzeń eksploatacyjnych opon należą uszkodzenia mechaniczne. 

– Powstają one w konsekwencji przebicia czy przecięcia ogumienia ostrym przedmiotem. W bieżnik opony mogą wbić się ciała obce, których nie można usuwać na własną rękę. Typowym przykładem jest przebicie opony gwoździem. Gwóźdź należy zostawić w ogumieniu i udać się do wulkanizacji, gdzie nastąpi uszczelnienie przy pomocy tzw. kołków. W tym przypadku z reguły nie następuje osłabienie konstrukcji. Może do niego dojść w przypadku przecięcia boku opony. Opony z uszkodzoną konstrukcją nie można naprawić. Należy ją zutylizować – podkreśla Artur Posłuszny. Opony z nieprawidłowym ciśnieniem są szczególnie narażone na uszkodzenia. Najczęściej usterkom ulega wtedy bieżnik, dochodzi do nadmiernego zużycia czoła i barków opony. Jednak zbyt dynamiczny najazd na krawężnik lub wjechanie w dziurę oponą z nieprawidłowym ciśnieniem może doprowadzić do przerwania warstwy kordu tekstylnego, stalowego lub drutówki i powstania bąbli na boku opony, które świadczą o jej nieodwracalnym zniszczeniu.

Tagi: Yokohama,

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony