Ogumienie

Opony

Opony osobowe

ponad rok temu  25.04.2019, ~ Administrator   Czas czytania 3 minuty

Strona 2 z 2

Z punktu widzenia bezpieczeństwa oba rodzaje opon mają swoje wady i zalety: Szersze opony zapewniają lepszą przyczepność na suchej nawierzchni, a wąskie zmniejszają ryzyko wystąpienia aquaplaningu.

- Wąskie opony lepiej sprawdzają się w ekstremalnych, zimowych warunkach, gdyż zapewniają większą siłę nacisku na powierzchnię drogi, a co więcej lepiej radzą sobie ze śniegiem i błotem pośniegowym. Opony szerokie natomiast gwarantują lepszą przyczepność na twardych nawierzchniach – mówi Martin Dražík.

 Jak czytać oznaczenia na oponach?

 Opona może posiadać, na przykład, oznaczenie 205/55 R16 94V XL. Oto co oznaczają te tajemnicze symbole:

205: Szerokość opony przy normalnym ciśnieniu podana w milimetrach. Szerokość bieżnika będzie zawsze mniejsza, ale różna w zależności od modelu i producenta.

 55: Profil opony, czyli stosunek wysokości opony do jej szerokości. 55, na przykład, oznacza, że wysokość stanowi 55% szerokości opony. Im większa wartość wskaźnika tym mniejszy profil opony.

R: Struktura opony. Litera R odnosi się do opon radialnych, które stosowane są we wszystkich samochodach osobowych w Polsce.

16: Średnica felgi wyrażona w calach.

94: Indeks nośności opony. 94 oznacza, że przy normalnym ciśnieniu powietrza maksymalne obciążenie jednej opony to 670 kg. Im mniejsza wartość indeksu tym mniejszy ciężar jest w stanie udźwignąć opona.

V: Indeks prędkości opony, czyli maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się auto, w którym jest ona zamontowana. Na przykład, indeks prędkości V oznacza, że maksymalna dopuszczalna prędkość to 240 km/h.

XL: Jeśli opona posiada na końcu oznaczenie “XL”, oznacza to, że będzie ona w stanie udźwignąć większy ciężar niż odpowiadająca jej standardowa opona.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ płk Zubek 1 ponad rok temu Autor zachęca mniej doświadczonych użytkowników do improwizowania z szerokością opon i rozmiarami felg.....Nie powinno to mieć miejsca i jest wręcz niebezpieczne.Opinia,że "węższe opony" dają lepszą przyczepność zimową wobec ""zwiększonego nacisku!!! "na jezdnię jest delikatnie pisząc, dyskusyjna....Fizyka ze szkoły średniej warta jest zgłębienia...No i policzenia
    oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony