ReklamaB1 ŚO Sailun 04.05-03.06 Mirek

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

nie przegap Świat Opon

ponad rok temu  26.10.2020, ~ Administrator   Czas czytania 4 minuty

Strona 1 z 2

To pytanie zadaje sobie teraz wielu kierowców, zwłaszcza jeśli podróżują do krajów, w których przepisy ruchu drogowego obejmują obowiązek zmiany opon na zimowe. Nie ma tu jednak jednej uniwersalnej odpowiedzi. Najpierw powinni oni odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie, kiedy i w jaki sposób będą wykorzystywać swój samochód? Wszystkie te elementy składają się na ogólny obraz każdego kierowcy, na podstawie którego można podjąć decyzję o zakupie właściwych opon. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że opony całoroczne bardzo dobrze sprawdzają się w większości sytuacji, z wyjątkiem tych bardziej wymagających, w których typowo sezonowa opona jest niezbędna dla uzyskania wysokich osiągów samochodu.

Niezależnie od typu opon, jeśli podróżujemy do kraju, w którym obowiązkowym jest posiadanie opon zimowych - bok opony musi mieć oznaczenie „M + S” lub 3PMSF (w zależności od lokalnych przepisów), które identyfikuje typ opony, pozwala uniknąć mandatów i gwarantuje bezpieczeństwo nawet w warunkach zimowych.

OPONY ZIMOWE DLA DYNAMICZNYCH KIEROWCÓW

Opony zimowe są zdecydowanie rekomendowanym wyborem, jeśli zimą przejeżdża się wiele kilometrów czy to w celach biznesowych czy turystycznych. Zimowe ogumienie jest również polecane kierowcom, którzy wymagają najlepszych osiągów. Dzięki bardziej miękkiej mieszance, która zachowuje się bardzo dobrze nawet przy temperaturach spadających poniżej zera, opony zimowe gwarantują optymalne trzymanie się drogi, przyczepność i hamowanie nawet na nawierzchniach o niskiej przyczepności. Wszystko to przekłada się na większe bezpieczeństwo i większy komfort. Odpowiednio dobrany skład chemiczny mieszanek zimowych skraca drogę hamowania zarówno na mokrej (nawet o 15%), jak i na zaśnieżonej nawierzchni - nawet o 50% w porównaniu do opony letniej. Specyficzny wzór bieżnika stosowany w oponach zimowych również poprawia ich osiągi. To przede wszystkim zasługa tzw. lamelek, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zatrzymywały śnieg i poprawiały przyczepność dzięki efektowi tarcia zapewnianemu przez kontakt „śnieg ze śniegiem” – i to bez użycia łańcuchów śniegowych. Głębokie rowki bieżnika umożliwiają również szybkie i skuteczne odprowadzanie wody podczas deszczu, zmniejszając ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu i zapewniając bezpieczniejszą jazdę na mokrej nawierzchni. Opony zimowe wyróżniają się oznaczeniami M + S lub też M&S i M-S (oznaczającymi błoto i śnieg). Niemal zawsze towarzyszy mu symbol 3PMSF (ang. „three peak mountain snowflake” - trzy szczyty i płatek śniegu), który przedstawia zarys góry i umieszczony w nim płatek śniegu. Są to znaki potwierdzające osiągi właściwe dla opon zimowych.

Tagi: Pirelli,

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
do góry strony