ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony ciężarowe

Pojazdy użytkowe

2 miesiące temu  19.02.2024, ~ Michał Żak   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Na Słowacji dostępne jest już biopaliwo HVO100, będące zrównoważoną alternatywą dla konwencjonalnego diesla. Cechuje się ono nawet o 90% niższą emisją CO2, doskonałą wydajnością i mogą go tankować pojazdy z nowoczesnymi silnikami wysokoprężnymi bez konieczności wprowadzania modyfikacji.

Pierwsza stacja, która oferuje tego typu rozwiązanie jest obsługiwana przez Eurowag i jest zlokalizowana w miejscowości Malacky, ok. 270km od granicy z Polską.

- Przewoźnicy w coraz większym stopniu zwracają uwagę na potrzebę redukcji emisji w całym łańcuchu dostaw, a także na rolę ESG w strategii biznesowej. W związku z tym chcemy odpowiadać na ich potrzeby, oferując zrównoważone rozwiązania, które ograniczają ślad węglowy - mówi Dávid Halász, Head of Alternative Fuels w Eurowag.

- Tankowanie HVO100, zamiast konwencjonalnego diesla, jest bardzo efektywnym rozwiązaniem, które pozwala redukować emisję niemal natychmiast, używając już istniejących ciężarówek z silnikami spalinowymi, bez konieczności dokonywania żadnych modyfikacji w pojeździe. HVO100 usuwa więc istotną przeszkodę, jaką mają inne paliwa o niskiej i zerowej emisji, a mianowicie potrzebę ogromnych inwestycji w flotę.

Zrównoważone paliwo wspiera realizację strategii ESG

Biopaliwo HVO100 jest wytwarzane wyłącznie z odnawialnych źródeł i jest najbardziej zrównoważonym paliwem na rynku dla dzisiejszych pojazdów wysokoprężnych. W porównaniu z konwencjonalnym dieslem redukuje emisje CO2 o nawet 90%, emisje pyłów i węglowodorów o 30%, emisje tlenku węgla o 24% i produkuje o 9% mniej tlenków azotu. Dzięki temu ułatwia przewoźnikom wdrożenie niskoemisyjnych rozwiązań oraz przyczynia się do spełnienia kryteriów ESG. Jedną z firm, która w ten sposób chce ograniczać swój wpływ na środowisko jest DB Schenker, czołowy dostawca usług logistycznych. Samochód ciężarowy tej firmy był pierwszym klientem stacji paliw Eurowag tankującym HVO100 w słowackiej miejscowości Malacky.

HVO100 na Słowacji pomimo niesprzyjających przepisów

Wykorzystanie odnawialnego diesla HVO100 na szerszą skalę jest dziś niemożliwe, z uwagi na ograniczoną dostępność. Spory wpływ ma na to ustawodawstwo w wielu krajach europejskich oraz na poziomie UE. W przypadku Polski, Słowacji, czy Czech, paliwo HVO100 podlega takiej samej akcyzie jak tradycyjny diesel, który jest znacznie bardziej szkodliwy dla środowiska. Zmiany w prawie UE uwzględniają głównie typ napędu/silnika pojazdu, a nie konkretne paliwo i związane z nim emisje.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony