
3-5% kosztów – tyle firmy transportowe przeznaczają na zakup opon ciężarowych. Jest to inwestycja, która szybko się zwraca – opony mają wpływ na 40% wszystkich kosztów operacyjnych firmy. W Polsce wielkość taboru samochodowego wykorzystywanego w transporcie drogowym to ponad 700 tys. pojazdów1.
Zastosowanie w nich markowych opon o obniżonych oporach toczenia – na których pokonanie przypada prawie 30% paliwa – pozwala na oszczędność ponad 2 litrów benzyny na 100 km, czyli średnio niemal 5000 litrów paliwa rocznie2. Poprawienie efektywności prowadzenia działalności gospodarczej to nie jedyna zaleta wysokiej jakości opon – są one też ważne dla bezpieczeństwa kierowców i ruchu drogowego.
Prowadząc odpowiedzialną politykę zakupową, firmy flotowe coraz częściej pamiętają, że zakup opon to inwestycja – zaledwie 5% kosztów firmy, który ma wpływ na 40% wszystkich kosztów operacyjnych. Kupno opon wysokiej jakości zwróci się w ich wytrzymałości i żywotności.
Ponadto tylko opony klasy premium dają możliwość bieżnikowania, ze względu na ich mocny karkas – czyli nałożenia nowej warstwy gumy w miejsce zużytego bieżnika – i w ten sposób dodatkowo, w bezpieczny sposób wydłużenia przebiegów. Jest to rozwiązanie odpowiedzialne z punktu widzenia prowadzenia biznesu i dbałości o środowisko naturalne, a w bezpośredni sposób przekłada się na oszczędności przedsiębiorców branży logistycznej. Kupując przed zimą nowe opony do swoich zestawów patrzmy więc na całkowity koszt eksploatacji, a nie tylko koszt samego zakupu. Niemarkowe opony są nie tylko pozorną oszczędnością, ale także potencjalnym zagrożeniem na drodze i ryzykiem opóźnienia w dostawach oraz wystąpienia dodatkowych kosztów usunięcia awarii.
Opona niskiej jakości dla osi sterującej wystarczy na około 120-150 tys. km, a opony markowe pozwolą na bezpieczne pokonanie ponad 220 tys. km. Dodając do tego możliwość ich bieżnikowania – żywotność sięgnie nawet ponad 450.000 km.
Nie można zapominać także o odpowiednim ciśnieniu – utrzymując jego prawidłowy poziom można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 0,3 l na 100 km i zapewnić równomierne ścieranie się bieżnika we wszystkich oponach. Warto pamiętać również, że zaniedbane wyważenie kół w samochodzie ciężarowym powoduje szybsze zużycie elementów zawieszenia pojazdu.
Komentarze (0)