Ogumienie

Opony

Opony ciężarowe

Transport

10 miesięcy temu  13.11.2019, ~ Administrator   

Strona 1 z 4

Dla wielu flot działających w całej Europie opony przeznaczone do pracy w zimowych warunkach są korzystnym rozwiązaniem pod względem mobilności. Zapewniają trakcję i tym samym zapobiegają blokadom dróg, a przedsiębiorcom pozwalają na terminową realizację zleceń.

Niedostosowanie ogumienia w pojeździe użytkowym do warunków zimowych może oznaczać opóźnienia, grzywny, a nawet poważniejsze konsekwencje. Zmienne warunki pogodowe i coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące opon zimowych sprawiają, że prawidłowy wybór opon jest tym bardziej istotny dla utrzymania ruchu pojazdów, niezależnie od warunków drogowych.

Sprawność ma kluczowe znaczenie dla flot, tym bardziej że przemierzając Europę kierowcy muszą radzić sobie z różnymi warunkami pogodowymi. Opony mają ważne zadanie zwłaszcza zimą, gdy samochody ciężarowe i autokary poruszają się również po zaśnieżonych drogach. Dlatego też wszystkie opony Goodyear na oś sterującą i napędową do autokarów oraz długodystansowych i regionalnych przewozów, a także niektóre wybrane opony do naczep spełniają surowe kryteria dotyczące osiągów na śniegu i posiadają oznaczenie 3PMSF. Potwierdza ono, że tego typu ogumienie może być używane przez cały rok i jest gotowe na atak zimy – powiedział Maciej Szymański, dyrektor ds. marketingu opon użytkowych Goodyear dla klientów biznesowych w Europie.

Coraz więcej władz lokalnych wymaga używania opon z oznaczeniem 3PMSF w pojazdach użytkowych, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo drogowe i ogólną mobilność w zimie. W 2012 r. unijne rozporządzenie wprowadziło tzw. alpejski symbol na ścianę boczną opony, zwany 3PMSF (trzy szczyty górskie i płatek śniegu), który gwarantuje, że opona przeszła surowe testy związane z osiągami na ośnieżonych drogach. Ogumienie z takim symbolem zapewnia sprawdzoną i większą trakcję w porównaniu ze standardową oponą wzorcową.

W związku z tym, że oś napędowa ma kluczowe znaczenie dla trakcji pojazdu użytkowego, bardzo ważne jest tutaj stosowanie opon z oznaczenie 3PMSF. Zalecenie to dotyczy pojazdów użytkowych o masie powyżej 44 ton z napędem na jedną oś. Obecnie coraz więcej władz lokalnych uznaje opony 3PMSF za obowiązkowe dla ciężarówek, ponieważ te zapewniają znacznie lepsze osiągi w warunkach zimowych na śniegu.

Wcześniej jedynym wskaźnikiem, że opona została zaprojektowana do pracy w trudniejszych warunkach, były symbole M+S lub M&S oznaczające „błoto i śnieg”. W tym przypadku wzór bieżnika został zaprojektowany dla takich warunków, ale nie miał żadnych wymagań związanych z faktycznymi osiągami. Etykieta M+S nie podlega określonej procedurze badania.

Tagi: Goodyear,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Ajusz 1 10 miesięcy temu U mnie w firmie mamy zimówki Yokohamy Winter V905. Aut jest kilkanaście, każdy jeździ w innym regionie i warunkach, ale jak na razie nie ma narzekań na jakość i przyczepność opon.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony