Ogumienie

Opony

Opony przemysłowe

ponad rok temu  24.09.2019, ~ Administrator   

Strona 1 z 10

Nierzadko zawężamy kategorię takich opon do wielkogabarytowych, np. dla wozideł pracujących w kamieniołomach. Jeszcze inni do worka opon przemysłowych wrzucają wszystkie stworzone do jazdy w „terenie”. Tylko niektórzy specjaliści słusznie nazywają OTR ogumieniem o wysokich indeksach nośności.

Różnorodność opon przemysłowych stosowanych poza drogami (off-the-road) jest olbrzymia i wynika z rodzajów i typów maszyn, na jakich są one montowane, i warunków oraz charakteru ich pracy. Przyjęło się uważać, że OTR to opony przeznaczone dla wszystkich specjalistycznych pojazdów przemysłowych pracujących w górnictwie podziemnym i odkrywkowym, kamieniołomach, szeroko pojętym budownictwie, drogownictwie, na lotniskach, w portach kontenerowych, magazynach logistycznych.

– Na oponach OTR jeżdżą takie maszyny jak: ładowarki kołowe, wozidła przegubowe, wozidła sztywnoramowe, równiarki, zgarniarki, dźwigi i żurawie samojezdne, walce ogumione, koparki kołowe, koparko-ładowarki, podnośniki teleskopowe, ładowarki kompaktowe, miniładowarki, specjalistyczne maszyny podziemne, podnośniki kontenerów, wozy bramowe, ciągniki terminalowe, a także różnego rodzaju wózki widłowe i inne urządzenia szeroko pojętego transportu wewnętrznego… – wylicza Krzysztof Polesiak, dyrektor zarządzający Camso Polska SA. – Nie możemy również zapominać, że do tego segmentu produktów zaliczają się także gąsienice gumowe, stosowane w małych i kompaktowych maszynach, tj. np. minikoparkach. Niezależnie dla rozlicznych aplikacji, w teren i w niesprzyjające warunki pracy, by wspomnieć również ogumienie dla górnictwa – podziemnego i odkrywkowego.

- Różnorodność opon (nie tylko tych wielkogabarytowych) wynika z rodzajów maszyn, na których są one montowane, oraz warunków ich pracy. Najważniejszą, najpełniejszą i uniwersalną w świecie opon przemysłowych OTR klasyfikacją jest ta opracowana przez Amerykańską Organizację TRA (Tires and Rims Association). Wskazuje ona podział na klasy opon, określa warunki ich pracy i rodzaj maszyny, jak i definiuje wzory bieżników. Dlaczego najistotniejszą informacją w przypadku opon przemysłowych OTR jest jej klasa? – Determinuje ona rodzaj maszyny, na której powinny być zamontowane i określa warunki ich eksploatacji – podkreśla Jan Pluta, prezes zarządu Vegas Opony Sp. z o.o. Możemy wyróżnić następujące klasy: L (Loader & Bulldozer – opony do ładowarek i spycharek), E (Earth-mover – opony do maszyn do prac ziemnych, transportu – wozidła technologiczne, zgarniarki, dźwigi), G (Grader – opony do równiarek i prac związanych z równaniem terenu), C (Compactor – opony do walców i prac związanych z utwardzaniem, walcowaniem powierzchni), IND (Industrial – opony do maszyn pracujących w portach i na lotniskach).

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony