Ogumienie

Opony

Opony przemysłowe

ponad rok temu  24.09.2019, ~ Administrator   Czas czytania 17 minut

Strona 2 z 10

Przy oznaczeniu literowym pojawia się zawsze oznaczenie cyfrowe. Wskazuje ono poziom głębokości bieżnika opony oznaczonej daną klasą, jak również określa warunki jej eksploatacji. Im wyższa jest cyfra, tym większa głębokość bieżnika, a opona przeznaczona jest na bardziej wymagające warunki podłoża, o większym ryzyku uszkodzeń.

– Zgodnie z nomenklaturą TRA są trzy generalne klasyfikacje grubości bieżnika opon OTR: standardowy, głęboki, bardzo głęboki. Bieżnik głęboki i ekstragłęboki mają odpowiednio 1,5 i 2,5 razy głębszy bieżnik niż standardowy. Pogłębione bieżniki odznaczają się doskonałą odpornością na przecięcia i zużycie – kontynuuje Jan Pluta, Vegas Opony Sp. z o.o.

Istotna jest również rzeźba bieżnika. Najogólniej możemy powiedzieć, iż opony o niższych klasach mają standardową głębokość bieżnika, a ich wzór nadaje oponie dobre właściwości trakcyjne. Natomiast jeśli klasa jest wyższa, w rzeźbie bieżnika mamy tendencję dążenia do gładkości (co zapobiega zatrzymywaniu się kamieni w bieżniku i zagłębianiu do wewnętrznych warstw opony).

Ogromne spektrum zainteresowania

Ogumienie OTR to niesamowite bogactwo gatunków oraz podgatunków. Natomiast sam rynek jest relatywnie mały, bo stanowiący jakieś 11% globalnego rynku ogumienia na świecie. Oceniając segment w skali globalnej – w skali roku wartość ogumienia przemysłowego to ok. 23 mld USD.

Na rynku można odnotować wielu producentów, którzy w swoim portfolio posiadają ofertę ogumienia OTR, ale tylko kilku wiodących specjalistów w branży, którzy poświęcają całą swoją uwagę na rozwój opon i gąsienic, a nawet całych zamiennych systemów gąsienicowych czy felg przemysłowych. Wśród nich można wymienić takie firmy jak ATG, BKT, Trelleborg, Titan czy Camso (dawniej Solideal). Ostatnia z nich ma jedną z bardziej kompleksowych ofert dla przemysłu, stąd zapewne zainteresowanie tą firmą lidera branży oponiarskiej. Mowa o Michelinie i zakończonej w zeszłym roku transakcji zakupu i włączenia firmy Camso do grupy Michelin, dzięki czemu obie marki mogą mówić o zagospodarowaniu aż 10% światowego rynku OTR. Na nie więcej niż 10% szacowany jest udział opon przemysłowych w całym polskim rynku oponiarskim.

W trudnym w Polsce dla branży budowlanej i pokrewnych roku 2016 rynek OTR się skurczył i każdy dostawca ogumienia szukał swoich możliwości w sytuacji ograniczonego popytu. Na pewno odnotowano spadek zainteresowania produktami klasy premium i wzmożone zainteresowanie najtańszymi propozycjami. Jak jest dziś?

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony