ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony przemysłowe

ponad rok temu  24.09.2019, ~ Administrator   Czas czytania 17 minut

Strona 5 z 10

Owszem, każdy z producentów maszyn ma pewnie wykaz sprzedawanych przez siebie egzemplarzy. Wynika to z udzielanej gwarancji na swój produkt, jak i jego wyposażenia. Znacznie trudniej jest zweryfikować rynek wtórny maszyn, a co za tym idzie – zamontowanych na nich opon.

Indeks ładowności (indeks nośności)

To oczywiście kod numeryczny wskazujący na maksymalne obciążenie, z jakim opona może być eksploatowana, przy jeździe z maksymalną, dopuszczalną przez producenta opon prędkością. Spośród wielu oznaczeń umieszczanych na oponach ów indeks ma kluczowe znaczenie w kontekście OTR. Otóż wysokie indeksy nośności – dla aut osobowych czy dostawczych rzadko są wyższe niż ok. 100, a dla pojazdów ciężarowych do ok. 150 – są jedną z cech definiujących ogumienie przemysłowe.

– Gdy ktoś pyta o gatunek opon wielkogabarytowych typu OTR, zawsze odpowiadam: są nimi takie, których indeks nośności przekracza współczynnik 177 – zauważa Ryszard Marcinkowski. – Jest tak, bo współczynnik do 177 kwalifikuje nam „jeszcze” oponę jako ciężarową. Wniosek? Mogą być nią mniejsze opony, bo wprawiające w ruch kompaktowe maszyny budowlane, czy też urządzenia portowe. Nieduże gabarytowo, ale o wysokiej nośności.

Duże wrażenie robi rosnące dopuszczalne obciążenie opony. Poczynając od indeksu 100 (800 kg), przez 150 (3350 kg), a skończywszy na 177 (7300 kg). OTR to opona, której dopuszczalne obciążenie wynosi przynajmniej 7,5 tony. Skądinąd wszystkie opony z indeksem wyższym niż 177, a właściwie tak ogumione pojazdy, będą przekraczać dopuszczalne obciążenie osi dla pojazdów „wagi ciężkiej” poruszających się po drogach publicznych. Koła takiego pojazdu najpewniej będą przekraczać dopuszczalne naciski pojedynczej osi (napędowej).

178 A8 = 7500 kg (obciążenie opony)

A przecież powstają też OTR z indeksem 216 A2, o ładowności – bagatela – 22 400 kg!

Tu prędkości nie mają dużego znaczenia, bo segment OTR to aplikacje wolnobieżne do 50km/h. Co innego, jak bardzo zmienia się nośność takich opon w zależności od jazdy maszyny, na której są zamontowane. Na przykład dla ogumienia w rozmiarach 500/45-20 czy 600/40-22,5 różnica może być znacząca, gdy trzeba chwilowo obciążyć ponad miarę taką koparkę kołową. Fabryczny indeks nośności tych opon mierzy się przy prędkości 40 km/h, zmniejszenie prędkości do 35 km/h sprawia, że nośność opon rośnie o 5%. Przy 30 km/h mamy +12%, a pracując w żółwim tempie (do 5 km/h) – aż +33%. Najwyższa nośność uzyskiwana jest w czasie postoju (statyczna) i może sięgać +150% tej dynamicznej.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony