ReklamaB1 ŚO - nexentire 05.04-31.12 Piotr

Ogumienie

Opony

Opony przemysłowe

ponad rok temu  24.09.2019, ~ Administrator   Czas czytania 17 minut

Strona 7 z 10

Piasek, glina, żwir, skała

Mamy OTR dla podłoża miękkiego i bagnistego, także do powierzchni twardych. Mamy też bieżniki do zmiennych warunków. Zastosowanie bieżnika według powierzchni, a prócz spodziewanej trakcji także takie wskazówki jak: żywotność, odporność (na przebicia), komfort jazdy, łatwość bieżnikowania. Jeszcze inne wymogi stawia się takim zaprojektowanym specjalnie do walców i równiarek. Niezwykle produktywnymi oponami są te zaprojektowane do żurawi samochodowych. Wszak pogodzić trzeba wysokie prędkości (nawet 85 km/h i więcej) i homologację M+S z możliwie niskim oporem toczenia.

Z tych i innych względów pożądane bywają możliwie uniwersalne: na szosie i w terenie. Wyjątkowa przyczepność, minimalny poślizg, zdolności samooczyszczające. Na jednym biegunie wielozadaniowe opony radialne, na drugim – diagonalne, a też karkasy do urządzeń transportu bliskiego, np. w rozmiarach 12.00 R20 do manipulatorów kontenerowych i ciągników przemysłowych. Mamy w końcu opony do miniładowarek. Małe obręcze (7.00×12) z ogumieniem 23×8.50-12.

Regułą dla opon OTR jest to, że w tabelach producenci podają nie tylko obwód toczenia, ale aż trzy różne wymiary: średnica zewnętrzna (mm) i szerokość profilu, promień statyczny opony. To istotne przy dopasowywaniu opony do konkretnego egzemplarza pojazdu. Otóż regułą jest, że wszystkie nowe wymiary projektowanych opon są mierzone na dedykowanej obręczy. Opona fabrycznie nowa jest pompowana do zaprojektowanego ciśnienia i utrzymywana w ten sposób przez 24 godziny. Po upływie tego czasu ciśnienie powietrza jest dostosowywane w zależności od potrzeb, a następnie przeprowadza się pomiary. To stąd różne wyniki dla opon fabrycznych i na czas użytkowania, skoro pomiarów dokonuje się na nieobciążonej oponie. A jak znaczące to mogą być różnice, dowodzi przykład jakże niewielkich opon osadzanych na felgach 12-calowych. 575 mm i 589 mm – pierwszy wymiar to fabryczna średnica zewnętrzna, drugi to ten użytkowy (maksymalny).

Także obręcze to niemała łamigłówka. Obręcz poszerzona (symbol W), poszerzona i podwójnie pogłębiona (DW), obręcz wgłębiona (DC), a prócz nich obręcze płaskie, płaskie dzielone, zukosowane… O ile przy ogumieniu osobowym czy ciężarowym wybór sprowadza się de facto do rozmiaru ogumienia czy nośności i prędkości, o tyle – jak widać – znacznie więcej parametrów trzeba wziąć pod uwagę w gamie produktów przemysłowych. Dość łatwo pomylić produkt przeznaczony do zastosowania w rolnictwie czy też do lekkich aplikacji.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony