ReklamaB1 ŚO prinxtire 08.09-08.11 Piotr

Warto wiedzieć

5 miesięcy temu  11.04.2023, ~ Michał Żak   Czas czytania 5

Strona 1 z 3

Zmiany w wynagrodzeniach oraz systemy telematyczne jako jedne z kluczowych czynników wpływających na pracę zawodowych kierowców – nowy raport PITD oraz Webfleet. Rok 2022 był okresem niestabilnym dla prowadzenia działalności transportowej. Konflikt zbrojony, odpływ kierowców, zawirowania gospodarcze, wzrosty cen paliw i rosnąca inflacja – wszystkie te zjawiska miały istotny wpływ na branżę TSL.

Istotnym elementem było wprowadzenie kolejnych przepisów Pakietu Mobilności, w tym ujednoliconych regulacji dotyczących funkcjonowania kierowców jak planowanie harmonogramu ich pracy, zrównanie wynagrodzeń, działania związane z wpisami do tachografów i ich wymiany, zgłaszanie kierowców do systemu IMI czy też nowe wymagania w zakresie tygodniowych odpoczynków. Zmiany te poprawiły sytuację kierowców i zapewniły równowagę między ochroną kierowców, a swobodą przedsiębiorców w zakresie świadczenia transgranicznych usług transportowych.

Bezpośrednią konsekwencją nowych przepisów jest wzrost wynagrodzeń kierowców, co odnotowali nie tylko kierowcy jeżdżący na trasach międzynarodowych, ale także na trasach lokalnych. Wyniki szóstej edycji Raportu „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Rynek pracy w branży TSL” przygotowanego przez Polski Instytut Transportu Drogowego pod patronatem Webfleet pokazują m.in. wzrost zarobków w 2022 roku, czynniki powodujące największą satysfakcje z wykonywanej pracy, wpływ niedoboru kierowców na funkcjonowanie przedsiębiorstw transportowych oraz narzędzia technologiczne, z których korzystają zawodowi kierowcy.

Kluczowe wnioski z Raportu

Pomimo zawirowań gospodarczych w 2022 roku, średnia pensja netto kierowców wzrosła o 21,6% w stosunku do roku poprzedniego. Zmalała liczba kierowców rozważających zmianę zawodu (myśli o tym jedynie 4 na 10 kierowców) oraz niezadowolonych z wykonywanej pracy (20%) – spadek o 8% w stosunku do 2021 roku. Wśród czynników mających motywować kierowców do pracy najniższy udział miały dodatkowe benefity. Problem zatrudnienia kierowców zawodowych wciąż trwa, pracodawcy potrzebują do tego najczęściej od jednego do trzech tygodni. Ponad 72% kierowców korzysta z rozwiązań technologicznych, głównie z monitoringu GPS i lokalizacji pojazdu – 22,9%, z profesjonalnej nawigacji dla pojazdów ciężarowych – 21,9% oraz informatorów live o utrudnieniach na trasie – 17,4%.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony