
Jak często do wspomnianych zjawisk będzie dochodzić w samochodzie – w dużej mierze zależy to od zastosowanych komponentów. W tym artykule przyjrzymy się częściom układu hamulcowego europejskiego producenta Kamoka.
Wszystkie elementy układu hamulcowego marki KAMOKA, potwierdza producent, spełniają oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników samochodów osobowych i dostawczych, szczególnie pod względem eksploatacji i bezpieczeństwa. Ich jakość jest porównywalna z częściami stosowanymi na pierwszym montażu. Technologia wykonania, właściwy i zgodny z wymogami producentów układów hamulcowych dobór wielkości powierzchni ciernych oraz zachowanie zgodności geometrycznej, zapewniają równomierność i efektywność pracy. Cechy te, w połączeniu z wysokiej klasy materiałami ciernymi, czynią proces hamowania skutecznym i bezpiecznym.
Zaletą klocków i szczęk hamulcowych KAMOKA jest wysokiej jakości zabezpieczenie antykorozyjne płytek nośnych, gwarantujące na etapie eksploatacji odpowiednie przemieszczanie się klocków w prowadnicach zacisków hamulcowych i szczęk względem tarcz kotwicznych. Dodatkowo, klocki i szczęki hamulcowe przeznaczone do sprzedaży, poza opakowaniem zewnętrznym, przechowywane są w szczelnych foliach, które chronią okładziny przed ewentualnym zanieczyszczeniem i omyłkową zamianą. KAMOKA oferuje zarówno szczęki hamulcowe do hamulców zasadniczych, jak i postojowych.
Odpowiednie prowadzenie klocków w prowadnicach zacisku oraz wytłumianie drgań (eliminację hałasu) gwarantują elastomerowe nakładki płytek nośnych, których istotną właściwością jest klejenie się z tłoczkami zacisków na skutek podwyższonej temperatury. Powierzchnia cierna klocków jest wówczas ustawiona prostopadle do osi tłoczka i tym samym równolegle do powierzchni tarcz. Nie występuje zmniejszenie współpracy powierzchni ciernych klocków z tarczami na skutek ukosowania w zacisku.
W celu zwiększenia efektywności hamowania i ograniczenia zjawiska fadingu na powierzchniach ciernych klocków hamulcowych wykonywane są nacięcia przeciwdziałające powstawaniu efektu poduszki gazowej pomiędzy trącymi materiałami, powodującej odpychanie klocków od tarcz i w znaczący sposób decydującej o skuteczności hamowania przy nagrzanych hamulcach. Okładziny mają większą trwałość, są odporniejsze na pęknięcia. Cechy konstrukcyjne klocków hamulcowych KAMOKA decydują o istotnym wydłużeniu czasu ich eksploatacji. Potwierdzeniem wysokiej klasy są certyfikaty ISO/TS 16949: 2002, ECE 90R.
Komentarze (1)