Chemia w warsztacie

Narzędzia w warsztacie

Układ hamulcowy

ponad rok temu  12.03.2018, ~ Administrator   

Strona 1 z 3

Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu i niezależnie od przebiegu. Dzięki specjalnym testerom możliwa jest szybka i dokładna kontrola jakości płynu. W ten sposób dbamy o utrzymanie skuteczności hamowania oraz o własne bezpieczeństwo.

Sprawny układ hamulcowy jest jednym z podstawowych warunków bezpieczeństwa na drodze. Dlatego ważny jest terminowy i fachowy przegląd hamulców oraz trafna diagnoza problemów. Na przykład, nadmierna wibracja pedału hamulca może być efektem odkształceń tarczy hamulcowej. Okres eksploatacji tarcz waha się od 80 000 do 100 000 km. Z kolei irytujące piski podczas hamowania mogą wynikać ze zużycia okładzin ciernych. Wymiana klocków hamulcowych należy do łatwych czynności serwisowych, które zapewnią kierowcy około 40 000 do 50 000 km bezpiecznej jazdy.

Jednak niektóre kwestie bezpieczeństwa są często pomijane lub bagatelizowane przez mechaników i właścicieli pojazdów. Z pewnością należy do nich prosta w wykonaniu wymiana płynu hamulcowego.

Z biegiem czasu, kierowcy mogą przyzwyczaić się do obniżonej skuteczności pracy hamulców. Co istotne, częstotliwość wymiany płynu w układzie hamulcowym nie powinna opierać się wyłącznie na przebiegu (zwykle sugeruje się wymianę co 40 000 - 80 000 km), ale w oparciu o czas jaki upłynął od ostatniej wymiany. Zaleca się przeprowadzanie kontroli co dwa lata z uwagi na skłonność płynu do wchłaniania wilgoci. Tanie testery w formie długopisu nigdy nie dadzą użytkownikowi 100% niezawodności, ponieważ w większości analiza jakości płynu hamulcowego opiera się na pomiarze jego przewodnictwa. Co należy więc zrobić?

Testery płynu hamulcowego, takie jak urządzenie marki Ferodo®, wyróżnia inna procedura badania, dająca wiarygodne wyniki. Testery te bezpośrednio mierzą temperaturę wrzenia, podgrzewając płyn i generując powtarzalne wyniki. Jednym z głównych problemów z płynem hamulcowym jest "korek parowy", do którego może łatwo dojść podczas normalnego użytkowania pojazdu. Spadek jakości płynu jest równoznaczny z obniżeniem jego temperatury wrzenia. W rezultacie w układzie hamulcowym pojawiają się niebezpieczne pęcherzyki powietrza, które podlegają ściskaniu pod wpływem wysokiego ciśnienia w układzie, a co za tym idzie, zmniejsza się skuteczność pracy zacisku i klocków. Podczas wymiany płynu hamulcowego należy zachować dużą ostrożność, zarówno w zakresie sposobu jej przeprowadzenia, jak i doboru płynu. Nie warto kusić się na pozorne oszczędności.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony